بحث جدایی هندرسون از لیورپول چقدر جدی است
خانه / مقالات / بحث جدایی هندرسون از لیورپول چقدر جدی است
بحث جدایی هندرسون از لیورپول چقدر جدی است

در زمانی که قرارداد فعلی هندرسون با لیورپول در سال 2023 منقضی شود، کاپیتان محبوب قرمزها 33 ساله خواهد بود. زمان انعقاد قرارداد بین باشگاه و هندرسون، گمان می رفت که این قرارداد یک معامله فوق العاده برای هم باشگاه و هم بازیکن است. هندرسون قرار بود در اوج باقی بماند و سالهای پایانی فوتبال خود را بدون توجه به حضور در ترکیب اصلی و یا نیمکت، در باشگاهی که اکنون 10 سالی می شود در آن توپ می زند سپری کند.

از آن زمان تا به امروز، هندرسون علاوه بر کسب سه گانه اروپایی (لیگ قهرمانان + سوپرکاپ اروپا + جام باشگاه های جهان) موفق به بالا بردن جام قهرمانی لیگ جزیره هم شده. قطعا اگر 2018 از او پرسیده می شد که تا 5 سال آینده به کسب چه افتخاراتی امیدوار است، لیگ قهرمانان و لیگ جزیره در صدر خواسته های او قرار می گرفتند.

شاید تنها اتفاقی که می توانست منجر به بهتر شدن این چند سال برای هندرسون شود، کسب افتخارات مشابه تیمی همراه کشورش، انگلستان بود. 

علی رغم اینکه شرایط به ظاهر مطلوب به نظر می رسد، گزارشی مبنی بر به بن بست رسیدن مذاکره هندرسون و باشگاه بر سر تمدید قرارداد، به رغم ابراز علاقه کاپیتان برای تمدید قراردادش، شایعاتی مبنی بر جدایی احتمالی هندرسون از لیورپول در تابستان پیش رو به گوش می رسد. اما به وقوع پیوستن این شایعات تا چه حدی جدی است؟

در چند سال گذشته شرایط مشابه پیرامون تمدید یا عدم تمدید قراداد جینی واینالدوم وجود داشت و در پایان هافبک هلندی با پایان یافتن قراردادش در امسال، از جمع شاگردان کلوپ جدا شد و به پاریس سنت ژرمن پیوست.

با توجه به نوع بازیکن و نقشی که هندرسون به عنوان کاپیتان (آن هم نه هر کاپیتانی، کاپیتانی که بازوبند را از استیون جرارد تحویل گرفته است) در تیم دارد، نتیجه مذاکرات و به طبع آینده ای که انتظارش را می کشد، تاثیرات به مراتب بزرگ تری را در پی خواهد داشت. این موضوع، پیش تر و از زمان انتشار گزارش The Athletic پیرو شرایط مذاکرات و ابراز علاقه چندین باشگاه برای به خدمت گیری او به چشم می خورد.

چرا این داستان اکنون در شرف رخدادن است؟ خب طرف های مختلف مذاکرات، دلایل خاص خود را دارند که در ادامه نگاهی کامل و جامع به آنها خواهیم انداخت.

جوردن هندرسون

"هیچ جای دیگری در دنیا وجود ندارد که ترجیح دهم در آنجا فوتبال بازی کنم. من می خواهم تا آن زمان که می توانم اینجا باشم." هندرسون هنگام تمدید قراردادش در سال 2018.

در اکتبر سال 2020، بار دیگر این موضوع را تقویت کرد و اظهار داشت هنوز احساس جوانی می کند: "تازه وارد 30 سالگی شده ام و هنوز احساس می کنم از نظر فیزیکی 25 سال دارم. می خواهم تا آنجا که ممکن است بازی کنم. من هنوز بازی (فوتبال) را دوست دارم و می خواهم تا جایی که توانم می رسد برای لیورپول و انگلیس به میدان بروم."

هندرسون خواهان به دست آوردن افتخارات بیشتری با پیراهن لیورپول است و قطعا برای جایگاه خود در تیم می جنگد. او همیشه حامی این طرز فکر بوده که چنین رقابتی در تیم که پیشرفت را به همراه داشته باشد به سود همه است و حداقل کمک حال و پشتیبان بازیکنان بودن حتی در زمانی که با مصدومیت دست و پنجه نرم می کند نیز مهر تاییدی بر آن است.

مسلما او هم مثل هر بازیکنی می خواهد در مورد آینده اش اطمینان لازم را داشته باشد که این برای او به معنای تمدید حداقل دو ساله (یا شاید بیشتر) قراردادش و قاعدتا افزایش دستمزدش خواهد بود. دوران سپری کردن  فوتبال حرفه ای (مخصوصا در اوج) دوران چندان طولانی ای نیست و این برای بازیکنی با سن و سال هندرسون، می تواند حکم بستن آخرین قرارداد حرفه ایش را داشته باشد. بنابراین خواسته او منطقی است؛ به خصوص که او در هر باشگاه دیگری می تواند قراردادی به مراتب گران تر نسبت به لیورپول ببندد.

که این موضوع ما را به بخش بعدی می رساند ...

ایجنت هندرسون

درست مثل بازیکنان، سرمربیان یا هر شخص دیگری که در این بازی نقش دارد، مدیربرنامه ها نیز شخصیت متفاوتی دارند. برخی از آنها در هر انتقالی که نقشی چه بسا کوچک دارند، به دنبال به جیب زدن هزینه ای اضافی هستند (که تعدادشان کم هم نیست)؛ در حالی که برخی دیگر تا زمانی که بازیکنشان خوشحال باشد، آنها هم خوشحال خواهند بود، حتی اگر این بدان معنا باشد که بیشتر دوران ورزشی بازیکن در یک باشگاه سپری شود.

فارغ از این موارد، وقتی صحبت از مذاکره درباره قراردادی می شود، کار ایجنت این است که بهترین معامله را برای بازیکن خود انجام دهد. جای تعجب نخواهد داشت اگر بشنویم که انتشار تمام این اطلاعات و داستانها، از طرف ایجنت صورت گرفته. هر چه نباشد هیچ کس به خوبی آنها از شرایط و اطلاعات قرارداد و همینطور تیمهایی که به به خدمت گرفتن بازیکن علاقه دارند مطلع نیست.

هم هندرسون و هم ایجنتش خوب می دانند که بازیکنی با تجربه و کیفیت او، می تواند در یک باشگاه دیگر ، قرارداد بهتری ببندد و در گوشه های تفکراتشان متوجه هستند که مدیران لیورپول، قراردادی بهتر (اگر بحث سن و سال را کنار بگذاریم، حداقل از نظر مالی) به بازیکنان بالای 30 سال پیشنهاد نمی دهند.

واینالدوم یکی از بهترین نمونه های موجود است. کسی که با رد پیشنهاد تمدید قرارداد، اکنون در باشگاه جدیدش، دستمزدی چهار برابر زمان حضورش در لیورپول می گیرد!

باشگاه های لینک شده

با این حساب، جای تعجب نیست که با وجود اینکه هنوز دو سال از قرارداد کاپیتان باقی مانده، خبر علاقه بسیاری از غول های اروپا به او به گوش می رسد. پی اس جی، اتلتیکو مادرید و یوونتوس، پرچمداران باشگاهایی هستند که شرایط هندرسون را دنبال می کنند. پوچتینو، سرمربی حال حاضر پاریس، از تحسین کنندگان هافبک انگلیسی ست و لوییس سوارز هم بدش نمی آید بار دیگر با هندرسون، این بار در مادرید، هم تیمی شود.

خبر علاقه لیورپول به سائول هم فقط و فقط به شایعات دامن زده تا احتمال مبادله هندو و سائول هم روی میز قرار گیرد. رسانه ها هم که از چیزی بیشتر از کار کردن چنین خبری لذت نمی برند.

رهبری هندرسون شاید بلافاصله به باشگاه دیگری در کشور دیگری و رختکن دیگری منتقل نشود، اما تجربه، سخت کوشی و کیفیت او توجه بسیاری از باشگاه های بزرگ فوتبال اروپا را به او جلب کرده است.

FSG

اگر احساسات را کنار می گذاشتند، احتمال قریب به یقین، مایکل ادواردز، مدیر ورزشی لیورپول، به همراه تیم آنالیز و مایک گوردون، پیشنهاد فروش بازیکن 31 ساله که فقط دو سال از قراردادش با باشگاه باقی مانده را روی میز می گذاشتند. اما آنها بی شک از ارزش هندرسون برای لیورپول مطلع هستند (تنها کار با کلوپ برای چنین مدت طولانی گواه بر این موضوع است) و می دانند باقی ماندن او در باشگاه چه کمک بزرگی در بحث Homegrown Player و تغییر قوانین لیگ برتر از سال آتی خواهد داشت.

در عین حال آنها علاقه ای به بستن قراردادی طولانی مدت با افزایش قابل توجه دستمزدش ندارند.

FSG چنین ویژگی های رهبری ای را نادیده نمی گیرد (یا حداقل بهتر است نادیده نگیرد) اما بیشتر از بازیکنانی مثل هندرسون و میلنر، به جوان تر هایی که هزینه کمتری روی دست باشگاه می گذارند نگاه ویژه تری دارد.

به نظر می رسد در حال حاضر یک پیشنهاد تمدید روی میز وجود دارد که نشان می دهد مدیران تیم برنامه تمدید با هندرسون را پیش گرفته اند اما از نظر تجاری و سیاست FSG، اجازه خروج به هندرسون دادن منطقی تر از نگه داشتن کاپیتان قرمزها است (که تصور دیگری از FSG نمی رود).

فروش او در این تابستان، مبلغ قابل توجهی به باشگاه می رساند که می تواند منجر به خرید های بیشتر در تابستان شود (همان سیاست همیشگی باشگاه که تا فروشی نباشد، خبری از خرید بزرگ نیست!)

یورگن کلوپ

هندرسون کاپیتان مورد اعتماد کلوپ است که تیم را چه درون زمین و چه بیرون زمین جمع می کند و چه چیزی بهتر از حضور چنین کاپیتانی در تیم برای سرمربی!

نزدیکی این دو به عنوان سرمربی و کاپیتان باشگاه که منجر به کسب افتخارات متنوعی شده نیاز به توضیح ندارد، چرا که قرارگیری هندو در آغوش کلوپ پس از قهرمانی در لیگ قهرمانان به وضوح گواه این موضوع است.

رئیس شاید به هندرسون به چشم یک عضو همیشگی و دائمی ترکیب ابتدایی اش نگاه نکند و نگاهی به بازی دادن به بازیکنانی داشته باشد که به بهبود تیم در نقاط ضعف کمک کنند، اما به خوبی از وجود شخصی مثل هندرسون در تیمش خبردار است و می داند چنین بازیکنانی در فوتبال امروز دنیا نه تنها کم پیدا می شوند و بدون جایگزین هستند، بلکه آنقدر تعصب تیم محبوبشان را می کشند که آن را با هیچ چیز دیگری تعویض نمی کنند.

اما یادمان نرود که کلوپ علاقه بسیاری به واینالدوم داشت و می دانست حضور بازیکنانی که همیشه در دسترس هستند چقدر کمک حال تیم است. با این حال رئیس هم از سیاست های مدیریت تیم به خوبی آگاه است و چاره ای جز همراهی با آن را ندارد.

جدایی هلندی حداقل در بخش بازیکن - کادرفنی و بازیکن - بازیکن دوستانه، قابل قبول و قابل درک بود. شرایطی که در رابطه با هندرسون اصلا صدق نمی کند. در حال حاضر وضعیت مشابهی که هندرسون در آن قرار گرفته است، می تواند میزان نزدیکی سیاست و طرز فکر کلوپ و FSG را بسنجد.

جمع بندی

هنگام بررسی هر دیدگاه، هیچ یک از آنها کاملا غیرمنطقی نیستند.

کلوپ در تیمش به یک رهبر جدی، فروتن، دوست داشتنی، حامی بازیکنان و از همه مهم تر شناخته شده و ثابت شده نیاز دارد.

هندرسون خواهان بستن قراردادی با باشگاه محبوبش است تا دوران پایانی فوتبالش را هم در آنفیلد سپری کند.

ایجنتش نیم نگاهی به مسائل مالی دارد. چرا که مثل قضیه واینالدوم می توان قرارداد بهتری در جای دیگری بست.

و باشگاه هم می خواهد به جوانان فرصت بیشتری بدهد و این گونه خط میانی را بازسازی کند. کاری که خرید بازیکنانی مثل فابینیو، کیتا، تیاگو و لینک شدن های متعدد به هافبکی برای جایگزینی واینالدوم (حتی با وجود در اولویت نبودن خرید چنین بازیکنی) به خوبی نشان دهنده این موضوع است. آنها همچنین می دانند که هندرسون هر 16 بازی پایانی فصل گذشته را از دست داده و کم با مصدومیت دست و پنجه نرم نمی کند (دو فصل قبل هم کاپیتان اواخر فصل را به دلیل مصدومیت از دست داد.)

زاویه دید تمام اشخاص به این موضوع منطقی ست و مسلما صرف نظر از نتیجه پایانی، طرفین تمام تلاش خود را می کنند تا بیشترین سود را از این شرایط ببرند. ما که امیدواریم هندرسون جایی نرود و فوتبالش را در آنفیلد به پایان برساند!

اشتراک گذاری :