لیورپول 3-2 میلان - پرگل جذاب و پر از سوپرایز!
خانه / لیگ قهرمانان و لیگ اروپا / لیورپول 3-2 میلان - پرگل جذاب و پر از سوپرایز!
لیورپول 3-2 میلان - پرگل جذاب و پر از سوپرایز!

لیورپول 3 آث میلان 2

شب لیگ قهرمانان در حضور هواداران

همه مسابقات اروپایی یک طرف، تقابل لیورپول و میلان در طرفی دیگر! هیچ مسابقه ای در فوتبال اروپا هیجان انگیز تر از صف آرایی این دو تیم رو به روی یکدیگر نیست! آنفیلد نیز به این مناسبت و رویارویی مجدد این دو تیم در اروپا پاسخ داد.

نکته عجیب در رابطه با تقابل این دو تیم این بود که برای نخستین مرتبه در آنفیلد به مصاف هم می روند. این نشان می دهد که چگونه به ندرت در مقابل هم گرفتن برخی تیم ها در اروپا به جذابیت بازیهایشان می افزاید. 

آنفیلد زیر نورافکن ها مملو از هوادارانی بود که بی وقفه تیمشان را تشویق می کردند. کلوپ نیز کنار خط هواداران را تحریک می کرد و هنگامی که بازیکنان و داور مسابقه به این نتیجه رسیدند که توپ بازی نیاز به تعویض دارد، کلوپ توپ را گرفت و به میان تماشاچیان پرتاب کرد تا یکی از تماشاگران خوش شانس، توپ رویارویی مجدد لیورپول و میلان پس از 14 سال در اروپا را به یادگار به خانه ببرد.

شعارهای قدیمی، سرود مخصوص بازیکنان و تشویق های ریتم دار همه در کانون توجه آنفیلد بود. بی شک این حمایت نیز نقش به خصوصی در بازگشت تیم در نیمه دوم، و تبدیل شکست 1-2 به پیروزی 3-2 داشت.

این شب خاص با همان خوشحالی های خاص کلوپ در مقابل جایگاه کوپ با مشت گره کرده به پایان رسید.

سورپرایز اوریگی

حضور دیووک اوریگی به جای سادیو مانه در ترکیب اصلی در کمترین حالت ممکن غافلگیر کننده بود. نکته جالب توجه تر بازگشت او از سمت چپ، جایی که یکی دو فصلی می شد کلوپ اوریگی را آنجا بازی می داد، به نوک خط حمله بود تا دیگو ژوتا به گوش چپ برود و جایگزین سادیو مانه شود.

با وجود اینکه احتمالا خیلی ها پیش بینی می کردند که با توجه به مصدومیت الیوت، ترکیب لیورپول در یکی دو پست دست خوش تغییر شود، اما تعداد کمی روی حضور اوریگی در ترکیب اصلی حساب باز می کردند (فراموش نکنیم که اوریگی هفته پیش به دلایل فنی از لیست تیم خط خورد).

اوریگی بازی را خوب شروع کرد. جایگیری های دقیقی داشت و حتی روی ارسال رابرتسون در دقایق ابتدایی می توانست دروازه میلان را باز کند اما ضربه بی دقتش با اختلاف از کنار دروازه به بیرون رفت. با ادامه بازی اوریگی اندکی عقب تر از توموری بازی می کرد تا مدافع انگلیسی برتری نسبی ای نسبت به او داشته باشد. با این حال او خیلی زود در ابتدای نیمه دوم، با تاثیری ظریف و دقیق صلاح را در موقعیتی تک به تک قرار داد تا مو بازی را به تساوی بکشد.

در تمرینات پیش فصل از چمبرلین به عنوان بک آپ تیم در خط حمله نام برده شد. با این حال اگر مصدومیت اوریگی در نیمه دوم جدی نباشد (که با توجه به سوابق مصدومیتش این طرز فکر خیلی خوش بینانه است) به نظر می رسد مهاجم بلژیکی حداقل به عنوان یک ذخیره که بتوان رویش حساب باز کرد حرف برای گفتن داشته باشد. (علاوه بر اینها این تیم همچنان یک مهاجم نوک شش دانگ نیاز دارد ...)

برنامه های دفاعی

علاوه بر بازی دادن به اوریگی به جای مانه، دیگر تغییری که شاید بیشتر از تغییر اول قابل توجه بود نیمکت نشینی فن دایک و بازی دادن به جو گومز بود. گومز که تقریبا یک سالی می شد که به دلیل مصدومیت بازی نکرده بود علی رغم همیشه که در کنار فن دایک و در سمت راست خط دفاعی بازی گرفته می شد، در کنار ماتیپ و در سمت چپ (درست جای ویرجیل) در میدان ظاهر شد. گومز با وجود اینکه در هر دو گل می توانست بهتر عمل کند (احتمالا به دلیل عادتی که با بازی در کنار فن دایک و آسودگی خاطر به دلیل وجود دفاع مستحکمی که پشتش را پوشش دهد در او ایجاد شده)، اما جز این دو صحنه به خوبی ضد حملات رقیب را خنثی کرد و چه روی زمین و چه روی هوا بی نقص بود.

آن طور که به نظر می رسد کلوپ قصد دارد در هر سمت خط دفاعی اش دو بازیکن داشته باشد تا بحران فصل پیش گریبانگیرش نشود. فن دایک که به دنبال مصدومیت شدیدش مسلما نمی تواند در هر بازی فیکس بازی کند، زوج دفاعی پیشین خود، جو گومز را در به عنوان بک آپش می بیند و در سمت راست خط دفاعی نیز جوئل ماتیپ و ابراهیما کوناته دو گزینه کلوپ برای تکمیل خط دفاعی تیمش هستند.

البته که توانایی گومز برای بازی در هر پستی در خط دفاع می تواند به این معناست که او در هر دو سمت دفاعی قادر به بازی است اما دید منطقی به این مسئله این است که مسلما کوناته در کنار فن دایک راحت تر بازی خواهد کرد. البته نه فقط کوناته. هر کسی کنار فن دایک قرار بگیرد اعتماد به نفس بالاتری خواهد داشت. ویرجیل به دلیل مهارت رهبری و توانایی اش در سازمان دهی خط دفاعی بی شک مطمئن ترین گزینه کلوپ خواهد بود. اما با توجه به مصدومیتش نیمکت نشینی اش تصمیم عاقلانه ای بود.

حال فقط به گومز و دیگران بستگی دارد که در غیاب او چگونه عمل خواهند کرد. 

عمق اسکواد تیم چگونه به نظر می رسد؟

با توجه به برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان جوانان درست در همان روزی که تیم بزرگسالان در لیگ قهرمانان به میدان می روند، نیمکت 12 نفره لیورپول را بازیکنان بزرگسال تیم تشکیل می دادند. با توجه به تفاوت تعداد نیمکت نشینان در اروپا و انگلستان، کلوپ هر هفته برای انتخاب 9 نیمکت نشین تیمش باید قید 3 بازیکن از 12 نفری که جلوی میلان روی نیمکتش بودند را بزند (که آدرین اولین خط خورده است).

کلوپ از آن دست سرمربیانی است که دوست دارد به تک تک بازیکنانش فرصت بازی بدهد و حس ارزشمندی را در تمامی بازیکنانی که در اختیار دارد ایجاد کند. با این حال چاره ای ندارد که برخی از این بازیکنان را در لیگ کنار بگذارد.

لیورپول بازی را با حضور چمبرلین، مانه و جونز در خط حمله و همچنین ورود تیاگو و میلنر به خط میانی به عنوان یار تعویضی به پایان رساند. تعویض هایی که در فاز میانی برتری ویژه ای به تیم دادند اما فرصت سوزی هایی که در خط حمله رخ داد (که می توانست اختلاف را به دو یا سه گل افزایش دهد) همچنان پا بر جاست.

فشردگی پیش رو

پس از استراحت کوتاه و حدود یک روز تایم برای آماده سازی لیورپول به زودی به آنفیلد باز می گردد تا چالش متفاوتی را مقابل پالاس تجربه کند. با استراحت مانه و تیاگو انتظار می رود این دو در ترکیب اصلی تیم باز گردند.

فن دایک نیز اگر اتفاق غیر منتظره ای رخ ندهد بار دیگر به قلب خط دفاعی تیم بازخواهد گشت. اما باید دید آیا ماتیپ در ششمین بازی پیاپی فصل به میدان می رود یا کوناته اولین بازی رسمی اش با پیراهن لیورپول را تجربه خواهد کرد.

حال و تا فیفادی بعدی، لیورپول 5 بازی حساس (از جمله من سیتی در لیگ و پورتو در لیگ قهرمانان) را در حد فاصل 15 روز انجام خواهد داد تا عمق اسکواد تیم به شکلی جدی به چالش کشیده شود.

اشتراک گذاری :