لیورپول3-0کریستال پالاس-سه کرنر و سه گلزن آفریقایی
خانه / لیگ برتر انگلیس / لیورپول3-0کریستال پالاس-سه کرنر و سه گلزن آفریقایی
لیورپول3-0کریستال پالاس-سه کرنر و سه گلزن آفریقایی

لیورپول 3 کریستال پالاس 0

شروع کوناته

سیستم چرخشی ای که صحبتش از ابتدای فصل نیز به گوش می رسید ادامه دار بود تا سرانجام ابراهیما کوناته فرصت اولین بازی خود برای لیورپول را پیدا کند. همانطور که در 5 نکته کلیدی بازی مقابل آث میلان (در اینجا بخوانید) بررسی شد، کوناته جایگزین جوئل ماتیپی خواهد بود که در دیدار امروز و به دنبال اعلام رسمی باشگاه به دلیل استراحت جایی در لیست تیم نداشت. بدین ترتیب چرخش فن دایک - گومز و ماتیپ - کوناته تغییری است که در ادامه فصل شاهدشان خواهیم بود.

کوناته قدرت بدنی خود را در همان نیمه نخست و در مصاف تک به تک با ویلفرد زاها به رخ دیگران کشید. وینگر اهل ساحل عاج، در کورس با کوناته درون محوطه جریمه قرمزها سرنگون شد اما این صحنه علی رغم اعتراض زاها، به هیچ عنوان نزدیک به پنالتی هم نبود. البته که این تنها دوئل تک به تک کوناته در بازی نبود. صحنه مشابهی چند دقیقه بعد در مقابل کریستین بنتکه رقم خورد؛ این بار ایبو با بستن زاویه مهاجم بلژیکی، ضربه او را بلوکه کرد و توپ را به کرنر فرستاد.

کوناته اگرچه مرتکب یکی دو اشتباه ریز و درشت در یک سوم دفاعی تیم شد اما او نشان داد همان قدر که به لطف قد بلندش روی هوا مطمئن است و حرف اول و آخر را می زند، در مصاف های تک به تک نیز بازیکنی نیست که بتوان به راحتی از سدش گذشت. یک مدافع مطمئن که بی شک فرصت بیشتری برای نشان دادن سطح بازی اش در آینده پیدا خواهد کرد.

 همچنین "آشنایی با ابراهیم کوناته خرید جدید لیورپول" را نیز از دست ندهید!

چرخش فولبکها

چرخش مدافعان کناری نشان داد که کلوپ چگونه از داشته هایش در این فصل نهایت استفاده را خواهد برد. با وجود بازیکنی مثل جیمز میلنر، به سختی می توان یک دفاع راست مطمئن و در حد و اندازه های مرد انگلیسی (و قاعدتا در عین حال کسی که راضی به نیمکت نشینی باشد) پیدا کرد. با توجه به گزینه های تیم در خط میانی و همچنین توانایی بازی میلنر در خطوط مختلف، به نظر می رسد که او جایگزین ترنت الکساندر آرنولد در سمت راست خط دفاعی تیم باشد.

در سمت مقابل اما این کاستاس سیمیکاس است که پس از یک فصل نیمکت نشینی کسل کننده، بالاخره فرصت بازی را پیدا کرده و نه تنها تبدیل به بک آپی مطمئن برای رابرتسون شده است، بلکه می تواند موقعیت فولبک اسکاتلندی در ترکیب اصلی تیم را نیز به چالش بکشد. 

تنها صحنه ای که شاید ترس را در وجود همه مان جاری کرد به دقایق اول بازی و فرار ویلفرد زاها به پشت میلنر باز گردد که خوشبختانه با هوشمندی آلیسون که از دروازه فاصله گرفته بود، ضربه زاها راهی به چارچوب دروازه قرمزها پیدا نکرد. به جز این صحنه، میلنر در برابر زاها عملکرد خوبی از خود به جای گذاشت و با استفاده از تجربه خود، به خوبی وینگر خوش تکنیک عقاب ها را مهار کرد. 

در طرف دیگر نیز سیمیکاس بار دیگر نشان داد که چه در کارهای دفاعی و چه در حملات چقدر قابل اطمینان است. این نکته را هم فراموش نکنیم که دو کرنر او، پایه گذار گل اول و دوم تیم بود.

شاید سیمیکاس و میلنر چند لول پایین تر از رابرتسون و آرنولد باشند و حکم بک آپ دو تا از برترین فولبک های دنیا را داشته باشند؛ اما آنها به خوبی در ترکیب تیم جا افتاده اند و نقش مهمی در کسب پیروزی تیم ایفا کردند.

استفاده از فرصت ها

طبق آمار اوپتا، لیورپول 4 موقعیت بزرگ گلزنی در این مسابقه خلق کرد: دو گل صلاح و مانه، ضربه سر تیاگو و در نهایت ضربه دیگو ژوتا که از فاصله چند متری در مقابل دروازه خالی به بیرون روانه شد. قرمزها مجموعا 25 شوت به سمت دروازه پالاس شلیک کردند که از این تعداد، 10 ضربه درون چارچوب قرار داشت که آمار قابل توجهی است.

شاید اگر در نیمه اول اندکی از بی دقتی ها کاسته می شد این آمار افزایش چشمگیری پیدا می کرد. به طور مثال در همان نیمه نخست، در ضد حمله ای برق آسا مانه در حالی که صلاح را در کنار خود می دید، با ارسالی بی هدف، توپ را به نقطه ای فرستاد که هیچ لیورپولی ای در آن حضور نداشت تا گوآیتا، گلر مهمان، توپ را در آغوش بگیرد؛ در حالی که می توانست با یک پاس ساده اما با دقت، صلاح را در موقعیت بسیار خوب گلزنی صاحب توپ کند.

والی استثنایی پای چپ نبی کیتا برخی موقعیت های از دست رفته نیمه اول را جبران کرد تا لیورپول بازی را با برتری پر گلی که سزاوارش بود به پایان برساند.

مانه و رقیب محبوب

سادیو مانه، پس از جایگیری دقیق روی توپ برگشتی از ضربه سر صلاح که با مهار گوآیتا همراه بود، صدمین گل خود را برای باشگاه به ثمر رساند تا به هجدهمین بازیکن قرمزها تبدیل شود که به این آمار دست پیدا می کند.

گل او همچنین یک آمار شگفت انگیز دیگر برای سادیو به همراه داشت: او در هر نه بازی اخیر مقابل کریستال پالاس موفق به گلزنی (مجموعا 10 گل) شده است.

مانه شاید همچنان با اوج خود فاصله قابل توجهی داشته باشد، اما همانطور که در بازی با لیدز هم به چشم می خورد، وینگر سنگالی در بهترین زمان در بهترین موقعیت قرار دارد که همین اتفاق منجر به گلش در این بازی نیز شد. اندکی دقت و تمرکز و احتمالا بازگشت به همان سادیو مانه ای که انتظارش را داریم.

سیستم چرخشی ادامه دارد

به نظر می رسد در حال حاضر استفاده از سیستم چرخشی راهکاری است که کلوپ هم برای محک زنی و دادن فرصت بازی به بازیکنانش و همچنین جهت جلوگیری از بحران مصدومیت فصل گذشته به آن روی آورده است. بدین ترتیب احتمالا چهره های جدیدی برای بازی روز سه شنبه مقابل نورویچ در لیگ کاپ به میدان خواهند آمد. ممکن است برخی بازیکنان جوان تیم که هفته گذشته در دیدار جوانان لیورپول - میلان در لیگ قهرمانان جوانان به میدان رفتند نیز فرصت بازی برای تیم اصلی را پیدا کنند.

از طرفی امثال چمبرلین، مینامینو، جونز، کلهر، فیلیپس و ... که در بازی مقابل پالاس روی نیمکت قرار داشتند هم به احتمال زیاد سه شنبه فیکس خواهند بود.

لیورپول شاید در جام حذفی عملکرد قابل قبولی در دوران حضور کلوپ روی نیمکت نداشته است اما این رقابت ها از دید کلوپ فرصتی برای بازیکنان جوان تر تیم است که فرصتی برای بازی و کسب تجربه پیدا کنند. آنها باید به اندازه کافی انگیزه داشته باشند تا این کار را انجام دهند و به پیشرفت باشگاه کمک کنند. چه چیزی بهتر از جام حذفی؟ حداقل کلوپ که این طور فکر می کند!

اشتراک گذاری :

اخبار لیورپول پرشین - لیگ برتر انگلیس