بررسی مصدومیت الیوت و آینده این بازیکن
خانه / مقالات / بررسی مصدومیت الیوت و آینده این بازیکن
بررسی مصدومیت الیوت و آینده این بازیکن

مصدومیت الیوت

پس از آنکه الیوت در الاند رود به زمین افتاد، جیم موکسون، پزشک و کریس مورگان، فیزیوتراپیست باشگاه، سریعا وارد زمین شدند تا آسیب های احتمالی به مچ پای الیوت را به حداقل برسانند. آنها پس از سنجش شرایط الیوتی که به نظر می رسید مصدومیتش جدی تر از آن چیزی است که تصور می شد، پای الیوت را در آتل قرار دادند تا از حرکات و صدمات احتمالی بیشتر جلوگیری کنند. این اقدام، یکی از مهم ترین و کلیدی ترین اعمالی است که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

شرح مصدومیت

با توجه به مکانیسم مصدومیت الیوت و نحوه وقوع آن، آسیب به احتمال زیاد به فیبولا (استخوان نازک نی) و یا (استخوان درشت نی) مربوط می شود.

در رفتگی (به این معنا که مفصل از جای خود خارج شده است) احتمالا به در رفتگی مفصل تالوکرورال اشاره دارد.

علاوه بر این، از آنجا که مصدومیت هاروی با چرخیدن مچ پایش به داخل همراه بود، به احتمال قریب به یقین رباط داخلی مچ پایش نیز دچار آسیب دیدگی شده است.

مضاف بر مواردی که بالاتر گفته شد، احتمال آسیب به بافت غضروف مفصلی در مفصل مچ پا که به کاهش اصطکاک کمک می کند وجود دارد.

جراحی

دو روز پس از آسیب دیدگی (که انتظار می رود ورم مچ پا کاهش پیدا کند) الیوت تحت عمل جراحی قرار گرفت و طبق اعلام کادر پزشکی باشگاه عمل موفقیت آمیزی را پشت سر گذاشت.

بازه زمانی بازگشت

بدین ترتیب اکنون مسیر هاروی جوان برای بهبودی و بازگشت به مستطیل سبز آغاز می شود. هر چند که تا به امروز هیچ جدول یا  زمان احتمالی ای توسط باشگاه برای تاریخ بازگشت الیوت ارائه نشده است. 

این آسیب دیدگی ها معمولا با انحراف معیار بالایی همراه هستند. به گونه ای که بسته به میزان آسیب دیدگی، عمل جراحی و حتی خود بازیکن می تواند از حداقل 3 ماه تا بالای 6 ماه به طول بیانجامد. 

آندره گومز هافبک اورتون، دچار خفیف ترین سطح آسیب دیدگی رباط مچش شد. او در فاصله 89 روز به تمرینات تیم بازگشت و پس از 116 روز دوری از مستطیل سبز، موفق شد در اولین بازی رسمی پس از مصدومیتش به میدان برود. از طرف دیگر اما وسلی فوفانا، مدافع لستر را داریم؛ این مدافع فرانسوی در قیاس با گومز مصدومیت شدیدتری را تجربه کرد و انتظار می رود حداقل 6 ماه از میادین دور باشد.

برای الیوت، برخی شاخص های مثبت وجود دارد که به خوبی هم میزان آسیب دیدگی و هم زمان احتمالی بازگشتش را مشخص می کند.

اولا همانطور که در ابتدا ذکر شد، واکنش سریع کادر پزشکی بود. پس از تکل پاسکال استرویک که الیوت را زمین گیر کرد، محمد صلاح به سرعت خودش را بالای الیوت رساند و در حالی که داور دستور به ادامه کار داده بود، توجه همگان را به آن سمت زمین جلب کرد تا جیم موکسون و کریس مورگان سریعا وارد زمین شوند و شرایط هاروی را بررسی کنند. بدین ترتیب آنها قادر خواهند بود تا شدت آسیب دیدگی به رباط بازیکن را کاهش دهند چرا که قرار دادن مجدد مفصل در جای خود بخش زیادی از صدمه را کاهش می دهد.

دومین نکته سن الیوت است. در 18 سالگی، او سابقه مصدومیت خاصی ندارد که مسلما به روند بهبودی او کمک شایانی می کند. با این حال جوانی او و آینده طولانی ای که در پیش دارد، کاری می کند که باشگاه محافظه کار تر عمل کند و روی بازگشت سریع تر او عجله ای نکند تا دوران ورزشی بلند مدتش قربانی این عجله بی مورد نشود.

سوما، الیوت پس از مصدومیت، با واکنش نشان دادن به تشویق هواداران با دست زدن هنگام خروج از زمین و پست های سراسر انرژی مثبتی که در صفحات اجتماعی قبل و پس از عملش منتشر کرد، طرز تفکر فوق العاده ای از خود به نمایش گذاشت. در نتیجه او به این آسیب دیدگی بیشتر از آنکه با پریشانی و منفی بافی بنگرد، به عنوان یک چالش نگاه می کند. به هیچ عنوان نمی توان از اهمیت این نوع طرز فکر در تاثیر مثبت روی بهبودش چشم پوشی کرد.

و نکته آخر نیز مربوط به بیانه کادر پزشکی باشگاه می شود. جایی که در آن از کلمه مفرد "یک شکستگی" استفاده شد. مشخصا هر چه شکستگی کمتر باشد، بهتر است.

عملکرد پس از بازگشت

این آسیب آنقدر نادر است که تنها یک درصد از آسیب های مچ پا را شامل می شود. بدین ترتیب نمی توان نتیجه ای قطعی و موثر در مورد شرایط او پس از بازگشت ارائه داد. با این حال اتفاق نظر جراحان و متخصصان در این است که اگر آسیب جدی ای به غضروف مفصلی وارد نشود، بازگشت به ورزش حرفه ای کاملا محتمل است.

البته که فقط بازگشت به تمرینات به معنای یک پایان خوش نیست. چرا که بازیکنان با مسائل مختلفی همچون آمادگی جسمانی، احتمال آسیب دیدگی مجدد از همان ناحیه یا حتی کاهش اعتماد به نفس یا ترس از مصدومیت مجدد مواجه خواهند بود.

این عوامل نشان می دهد که چرا باشگاه جدول زمانی دقیقی از تایم احتمالی بازگشت الیوت تعیین نکرده است. این کار هر گونه فشار مضاعفی را از روی بازیکن بر می دارد تا او بتواند با کنار زدن این دغدغه های فکری، نگاه مداوم به تقویم و عدم استرس از عقب ماندن از جدول زمانی، با خیالی آسوده روی بهبودی کامل خود تمرکز کند.

جمع بندی

در مجموع این آسیب دیدگی شاید بلندمدت باشد و یک فصل ورزشی را برای بازیکن 18 ساله ای که به آرزوی خود رسیده است را بگیرد اما قطعا چیزی نیست که الیوت نتواند از آن به فرم خوبش باز گردد؛ آن هم با توجه به علائم مثبتی که بالاتر گفته شد.

فرضیه محتمل این است که اگر الیوت این فصل بار دیگر فرصت بازی پیدا کند، کلوپ برای بازسازی مجدد آمادگی جسمانی و اعتماد به نفس این پدیده آینده دار برای فصل آینده استفاده خواهد کرد.

این فرایند مطمئنا پر از فراز و نشیب خواهد بود و به بردباری نیازمند است. اما همانطور که در شعار معروف باشگاه، "تو هیچگاه تنها قدم نخواهی زد" می گوییم:

"در پایان طوفان، آسمانی طلایی

و یک موسیقی دلنواز از یک زندگی لذتبخش پدیدار می شود"

!You'll never walk alone Harvey

اشتراک گذاری :