لیورپول2-0میتیلند - مصدومیت ول کن لیورپول نیست!
خانه / لیگ قهرمانان و لیگ اروپا / لیورپول2-0میتیلند - مصدومیت ول کن لیورپول نیست!
لیورپول2-0میتیلند - مصدومیت ول کن لیورپول نیست!

لیورپول 2-0 میتیلند

مصدومیت خطرناکترین رقیب این فصل لیورپول!

پس از گذشت تنها 30 دقیقه از زمان بازی، یورگن کلوپ مجبور شد از اولین تعویض خود، آن هم پیش از به پایان رسیدن نیمه اول استفاده کند.

در شرایطی که ویرجیل فن دایک احتمالا به دلیل پارگی رباط صلیبی ادامه فصل را از دست دهد، جوئل ماتیپ یک بازی، بازی میکند و سه-چهار بازی را از دست میدهد، تنها پستی که لیورپولی ها نمیخواستند مصدوم بیشتری روی دستشان بماند قلب خط دفاع تیمشان بود؛ از قضا فابینیو مصدوم شد تا کلوپ تنها یک دفاع وسط بزرگسال تخصصی در اختیار داشته باشد.

ریس ویلیامز 19 ساله به جای فاب وارد زمین شد و در دومین تجربه اروپایی خود، محک جدی تری خورد. البته که او از این آزمون نسبتا دشوار سربلند بیرون آمد تا در شب حضور او در قلب دفاع تیم، لیورپول پس از 4 بازی اروپایی در آنفیلد موفق به کسب کلین شیت شود.

اما با توجه به اینکه به احتمال بسیار بالا ویرجیل فصل را از دست خواهد داد، مسئولیت سنگین تری روی دوش جوئل ماتیپ قرار دارد (البته اگر مصدومیت اجازه دهد!).

احتمالا نات فیلیپس را هم در قامت مدافع میانی تیم ببینیم. البته که او نام او تنها در لیست تیم در لیگ قرار دارد نه لیگ قهرمانان.

فرصت های از دست رفته

اینکه بگوییم جایگزینان خط آتش لیورپول در نیمه اول فرصتی از دست دادند درست نیست! چرا که هیچ موقعیتی روی دروازه رقیب ایجاد نکردند. اما مطمئنا، فرصتی که برای درخشش در اختیارشان قرار گرفته بود را عین آب خوردن از دست دادند؛ حداقل در نیمه اول.

دیووک اوریگی دقیقا همان چیزی بود که به نظر میرسید: مهاجمی بدون فرم، بدون برنامه و مهم تر از همه بی تاثیر در حملات تیم.

تاکومی مینامینو سخت تلاش کرد؛ اما آیا تلاشش کافی بود؟ در یک کلام نه! شاید دوندگی زیادی داشت اما عملا همانند اوریگی بی برنامه عمل میکرد.

شکیری بار دیگر در پست غیر تخصصی اش به کار گرفته شد. همین موجب شد مرد سوئیسی کاملا سر در گم به نظر برسد؛ حداقل در نیمه اول.

به ژوتا میرسیم. او در نیمه اول در جناح راست به میدان رفت و تقریبا همانند دو مهاجم دیگر تیم، مینامینو و اوریگی کاملا محو بود. در نیمه دوم اما دیگو به سمت دیگر زمین تغییر موقعیت داد و بلافاصله تاثیر خود را روی جریان بازی گذاشت. در دقیقه 55 و روی حرکتی دیدنی، ژوتا روی پاس دقیق آرنولد دروازه میتیلند را باز کرد تا با به ثمر رساندن 10هزارمین گل تاریخ باشگاه، نقش موثری در دومین پیروزی قرمزها در فصل جدید لیگ قهرمانان داشته باشد.

شرایط دشوار با مشکلات متعدد

در حال حاضر لیورپول در بهترین شرایط خود نیست. با این حال نهایت تلاش خود را میکنند تا راهی برای کسب پیروزی پیدا کنند. آژاکس و میتیلند نمونه بارز این تلاش قرمزها بوده. این تلاش را در کنار جو خنتی ورزشگاه ها بدون حضور هواداران، تغییرات متعدد در ترکیب، مصدومیت های پی در پی یا تصمیمات جهت دار در چند دیدار گذشته قرار دهید تا به عمق درخشش قرمزهای آنفیلد پی ببرید.

آنها همچنین هر 6 امتیاز ممکن در لیگ قهرمانان را به دست آورده اند و تقربیا نیمی از مسیر صعود به مرحله حذفی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند.

قطعا لیورپول به آن فرم توقف ناپذیرش برخواهد گشت. اما فراموش نکنید که بردن بازی ها در این شرایط آن قدر ها هم بد نیست.

4-3-3 یا 1-3-2-4؟

در مقایسه با خط دفاع و حمله، خط میانی تیم از تعادل بهتری برخورددار است. در حال حاضر جز گومز کسی را در دفاع نداریم و خط حمله هم با افت شدیدی رو به رو شده. در نتیجه تغییر سیستم تیم از 3-3-4 به 1-3-2-4 دور از ذهن نیست.

در عمل نیز استفاده از دو هافبک دفاعی با تجربه جلوی خط دفاعی که احتمالا از بازیهای بعد پذیرای برخی جوانان تیم خواهد بود، خالی از لطف نیست. 

مشکل اینجاست که تقریبا 3-4 سالی میشود که لیورپول به بازی با 3 هافبک عادت کرده است. به همین دلیل و با توجه به کمبود زمان برای هماهنگی، تغییر تاکتیکی این چنینی بسیار دشوار است. نکته قابل توجه بازی مقابل میتیلند این بود که ما نه آن توانایی پخش توپ از میانه میدان را داشتیم و نه حرکتی از سوی مهاجمین که منجر به ایجاد موقعیت خطرناک روی دروازه رقیب شود.

از تمام نکات بالا که بگذریم، حداقل در دیدار دیشب، خط میانی آن طراوت و شادابی فصول گذشته را هم نداشت!

تمرکز روی مسابقات داخلی

بازیکنان خط حمله استراحت کردند؛ به برخی بازیکنان ذخیره بازی رسید و یک برد دیگر به در اروپا به دست آمد.

در مجمموع و البته با فرض جدی نبودن مصدومیت فابینیو قرمزها شب نسبتا خوبی را سپری کردند. حال به مسابقات داخلی بازمیگردیم و شنبه پذیرای وستهم خواهیم بود.

با این حال کلوپ تصمیمات زیادی برای گرفتن خواهد داشت: فیلیپس یا ویلیامز؟ از تیاگو و نبی استفاده شود؟ چه ترکیبی چیده شود؟ آیا ژوتا یا شکیری به قدری خوب بودند که فرصت دیگری به آنها داده شود؟ و ...

با این تفاسیر امیدواریم قرمزها با نمایشی دلچسب، 3 امتیاز دیگر به حساب خود در لیگ واریز کنند.

اشتراک گذاری :