آتالانتا0-5لیورپول - قرمزها سرحال تر از همیشه
خانه / لیگ قهرمانان و لیگ اروپا / آتالانتا0-5لیورپول - قرمزها سرحال تر از همیشه
آتالانتا0-5لیورپول - قرمزها سرحال تر از همیشه

آتالانتا 0-5 لیورپول

ژوتا اعتماد رئیس را برای بازی مقابل سیتی بدست آورد؟

دیگو ژوتا، جانشین روبرتو فیرمینو در ایتالیا، با عملکردی شگفت انگیز هم هواداران و هم کادرفنی را با علامت سوال بزرگی مواجه کرد: چه کسی شایسته بازی در خط حمله لیورپول است؟

در حالی که گفته میشد محمد صلاح و یا سادیو مانه در پست شماره 9، پست تخصصی بابی فیرمینو، به کار گرفته شوند، این دیگو ژوتای جوان بود که در این پست بازی داده شد.

با گذشت کمتر از 20 دقیقه، مشخص شد که بازی دادن به ژوتا، بهترین تصمیم ممکن جلوی خط دفاع نسبتا کند آتالانتا بود؛ در پایان 90 دقیقه مرد پرتغالی 4 شوت روانه دروازه رقیب کرد، سه گل به ثمر رساند و بارها با نفوذش به عمق خط دفاع تیم گاسپرینی، آنها را آزار داد.

سرعت، دقت و تمرکز ژوتا روی ضربات پایانی بر کسی پوشیده نیست. همین اتفاق باعث شده که او در مجموع 10 بازی که برای قرمزها به میدان رفته، 7 بار موفق به باز کردن دروازه رقیب شود. 7 گلی که نه تنها نقش پررنگی در پیروزی های گذشته تیم ایفا کرده اند، بلکه ژوتا را به یکی از محبوب ترین بازیکنان حال حاضر لیورپول در بین هواداران نیز تبدیل کرده است.

با این تفاسیر باید دید آیا کلوپ در دیدار حساس مقابل منچسترسیتی از این ستاره 23 ساله استفاده میکند یا بار دیگر روبرتو فیرمینو را به عنوان ضلع سوم خط حمله خود به کار خواهد گرفت؟

اعتماد به جونز بی دلیل نیست!

پس از حضور در ترکیب ابتدایی تیم مقابل وستهم و نمایشی نسبتا خوب، کورتیس جونز بار دیگر در کنار جوردن هندرسون و جینی واینالدوم خط میانی قرمزها را مقابل آتالانتا در لیگ قهرمانان تشکیل داد.

اگر جونز در بازی قبلی خود در اروپا مقابل آژاکس عملکرد ناامید کننده ای داشت و بین دو نیمه تعویض شد، مقابل رقیب ایتالیایی عملکردی شگفت انگیز از خود به جا گذاشت. اگرچه ژوتا، صلاح و مانه، با درخشش خود تمام توجهات را به خود جلب کردند، اما اسکوزر جوان، که پیشرفت در بازی او کاملا نمایان بود نیز خودی نشان داد.

جونز هیچ مشکلی در کار با توپ نداشت؛ نه با دست پاچگی توپ را به بازیکن اطراف خود می سپرد و نه با اعتماد به نفس کاذب، بیش از حد با توپ کار میکرد. همین باعث شد که در کنار هندرسون و واینالدوم، خط هافبک قرمزها حرف اول و آخر را در میانه میدان بزند.

جونز دیگر آن بازیکن جوانی نیست که کلوپ در جام حذفی از او استفاده کند. او به گونه ای طی یک سال گذشته پیشرفت کرده که به نظر میرسد کلوپ، او را گزینه بهتری نسبت به جیمز میلنر میداند.

جوان 19 ساله یک بازیکن کامل نیست؛ چرا که هنوز راه زیادی برای پیشرفت در پیش دارد اما عملکرد او در چند بازی گذشته، نوید ظهور ترنت الکساندر آرنولد جدیدی میدهد.

ویلیامز و یک نمایش قابل اعتماد دیگر

در دیدار ابتدای هفته مقابل وستهم، نات فیلیپس در کنار جو گومز زوج دفاعی تیم را تشکیل داد. شاید پس از عملکرد خوب ویلیامز، تصمیم کلوپ مبنی بر نیمکت نشینی او کمی عجیب به نظر میرسید اما فیلیپس با نمایشی عالی هم بهترین بازیکن زمین شد و هم به استراحت ویلیامز کمک کرد.

مقابل آتالانتا اما به دلیل نبود نام فیلیپس در لیست تیم برای مسابقات اروپایی، ویلیامز بار دیگر به ترکیب تیم برگشت تا اولین حضورش از ابتدا در لیگ قهرمانان را تجربه کند. او مقابل تیم ایتالیایی عملکردی بی نظیر از خود به جا گذاشت تا به کسب سومین کلین شیت پیاپی تیم در اروپا کمک بزرگی کند.

به احتمال زیاد، جوئل ماتیپ به بازی حساس مقابل منچستر سیتی برسد اما اگر مثل چند بازی به دلیل مصدومیت به مسابقه نرسد، کلوپ، ویلیامز و فیلیپس، دو گزینه قابل اعتماد و جوان را برای استفاده در خط دفاعی تیمش در اختیار دارد. 

پاسخی قاطع به مصدومیت فن دایک

زمانی که ابتدای ماه و در دربی مرسی ساید، ویرجیل فن دایک رباط صلیبی پاره کرد، تمام توجه چه لیورپولی ها و چه رقبا به خط دفاع شکننده قرمزها جلب شد. هر چه باشد آنها مقابل استون ویلا و در حضور فن دایک 7 گل خورده بودند! تصور اینکه بدون مرد هلندی چه بلایی سر خط دفاع لیورپول میامد هم دردناک بود. غیبت طولانی مدت او، باعث شد برخی هواداران، از قهرمانی در لیگ و اروپا قطع امید کنند.

واکنش تیم به این مسئله اما در نوع خود عجیب و امیدوار کننده بود: 5 برد از 5 بازی!

در حالی که قرمزها در 4 بازی قبلی در حد و اندازه تیم برتر میدان ظاهر نشدند و با فرم ایده آل خود فاصله زیادی داشتند، پیروزی پر گل مقابل آتالانتا بار دیگر نشان داد که قهرمان اروپا وابسطه به بازیکن به خصوصی نیست.

اگر نگوییم بهترین، نمایش آنفیلدی ها در ایتالیا، یکی از بهترین عملکردهای خارج از خانه لیورپول در اروپا تحت هدایت کلوپ بود. چرا که آتالانتا، تیمی با خط حمله ای بی رحم، در ورزشگاه خانگی خودش مقابل قهرمان انگلستان حرفی برای گفتن نداشت. شاگردان کلوپ نه تنها در فاز تهاجمی پرشور و بی رحم بودند بلکه در میانه میدان و خط دفاع نیز عملکرد بی نقصی به جای گذاشتند.

شاید در دقایقی از بازی نبود فن دایک کاملا مشهود باشد اما باور کلوپ و بازیکنان به بازیکن محور نبودن تیم، منجر شده که چه با فن دایک و چه بی فن دایک، دیگر بازیکنان بهترین عملکرد خود را به جای بگذارند.

پیش به سوی سیتی

سفر یکشنبه لیورپول به منچستر احتمالا بزرگترین بازی فصل دو تیم باشد. هم لیورپول و هم سیتی با پیروزی مقابل هم صف آرایی میکنند. نکته ای که شرایط دو تیم را متمایز میکند، رتبه در جدول است. لیورپول با 5 برد، 1 تساوی و 1 شکست، با 16 امتیاز صدرنشین حال حاضر لیگ است، در حالی که سیتی با 3 برد، 2 تساوی و 1 شکست (با یک بازی کمتر) دهم است.

قرمزها با برتری پر گل 5 گله مقابل یکی از زهر دار ترین خطوط حمله اروپا با اعتماد به نفسی مضاعف وارد اتحاد میشوند. همچنین کلوپ پس از قطعی شدن تقریبی پیروزی پس از گذشت یک ساعت، دو فولبک خود، آرنولد و رابرتسون، ستاره زمین ژوتا، کاپیتان تیمش هندرسون و جینی واینالدوم را از بازی خارج کرد تا خستگی گریبان گیر این بازیکنان نشود.

پس برویم برای کسب ششمین پیروزی فصل تا دومین دیدارمان از نوامبر نفسگیر را با پیروزی پشت سر بگذاریم!

اشتراک گذاری :