لیورپول 0-2 آتالانتا - صعود به تعویق افتاد
خانه / لیگ قهرمانان و لیگ اروپا / لیورپول 0-2 آتالانتا - صعود به تعویق افتاد
لیورپول 0-2 آتالانتا - صعود به تعویق افتاد

لیورپول 0 آتالانتا 2

ضعف دفاعی

با توجه به خط دفاع تیم، اگر شخصی برای نخستین بار پس از مدتی طولانی تصمیم به تماشای بازی تیم می گرفت و با ترکیب تیم رو به رو می شد، قطعا تصور می کرد که تیم در اف ای کاپ یا جام اتحادیه به میدان خواهد رفت!

نکو ویلیامز، ریس ویلیامز و کاستاس سیمیکاس همگی از بازیکنان ذخیره هستند. این در حالی است که دیگر مدافع تیم در این بازی، جوئل ماتیپ، به دلیل مصدومیت تا یک ماه پیش جایی در ترکیب قرمزها نداشت و پس از پایان مصدومیتش، در هر سه بازی اخیر تیم به صورت کامل به میدان رفته است.

اما این ترکیب دفاعی جدید و نه چندان قابل اطمینان تیم، حداقل تا پایان 45 دقیقه نخست مقابل خط حمله آتشین آتالانتا مقاومت کرد و عملکرد نسبتا خوبی از خود به جای گذاشت. چند دفع توپ موفق، جایگیری های دقیق و پاس های قطری برای ایجاد ضد حملات با استفاده از سرعت صلاح و مانه نشان داد که دفاع تیم به خوبی از انجام وظایفش بر آمده است (سیو دیدنی آلیسون در نیمه نخست را هم فراموش نکنید!)

نیمه دوم اما همه چیز در یک چشم بر هم زدن تغییر کرد. عدم هماهنگی، انسجام و تمرکز کم کم خودی نشان داد تا در کمتر از 5 دقیقه، دروازه قرمزها دو بار و روی دو ارسال مشابه از سمت راست خط دفاع باز شود. از جایگیری های بد و اشتباه های متعدد هر 4 بازیکن خط دفاع که بگذریم، ضعف نکو ویلیامز و سیمیکاس در فاز دفاعی بیش از پیش مشخص می شود؛ روی گل اول ویلیامز نتوانست به خوبی با بازیکن مستقیمش یارگیری و از ارسال او جلوگیری کند و سیمیکاس نیز هم در آفسایدگیری اشتباه کرد و هم از مهاجم رقیب جا ماند. گل دوم هم شرایط تقریبا مشابهی داشت؛ دفع توپ بد ویلیامز، ارسال مجدد از سمت راست، ضربه سر روی سر سیمیکاس و جایگیری افتضاح دو دفاع وسط تیم، جوئل ماتیپ و ریس ویلیامز!

زمان تاکی هم فرا می رسد ... اما کِی؟

قبل از شروع مسابقه، کلوپ با تمجید از مینامینو، اظهار داشت که مهاجم پر انرژی ژاپنی تیمش به خوبی تمرینات را سپری می کند و دنبال فرصتی برای درخشش و خودی نشان دادن است: "تاکی پسری احساسی و بازیکنی بسیار خوب است و با این چالش (رسیدن به ترکیب اصلی) دست و پنجه نرم می کند. او سخت کار می کند و بی شک زمان درخشش او هم فرا می رسد."

همه چیز عالی ست، امیدوار کننده است و نشان می دهد که باید منتظر حضور مرد ژاپنی قرمزها بود ... اما باز هم دیووک اوریگی به تاکی ترجیح داده می شود! چرا؟

اوریگی مدت هاست که هیچ چیزی از خود نشان نمی دهد؛ نه گل می زند، نه پاس گل می دهد و نه حتی روی حملات تیم ایفای نقش می کند. از طرفی با صحبت های کلوپ و تمرینات تیم، کاملا مشخص است که مینامینو هم تلاشش را می کند و هم انگیزه اش را دارد. از لحاظ کیفی شاید هر دو بسیار پایین تر از سطح توقع هواداران باشند اما آیا زمان آن فرا نرسیده است که حداقل نسبت به اوریگی ای که عملا نقش روح سرگردان را در زمین بازی می کند، ترجیح داده شود؟

شب های آرام آنفیلد ادامه دارد

کلوپ برای بازگشت هواداران به استادیوم (با رعایت پروتکل ها) چه کارها که نمی کند!

نمایش ما در دو هفته ابتدایی لیگ قهرمانان مقابل آژاکس و میتیلند ضعیف بود. بد بودیم ولی برنده شدیم. اما بر کسی پوشیده نیست که عملکرد قرمزها در آن دو بازی، فرسنگ ها فاصله با نمایش های درخشان آنفیلدی ها داشت. در بازی سوم و مقابل آتالانتا در خاک ایتالیا فوق العاده بودیم، اما در زمین خود دوباره کند، کم انرژی و خسته به نظر می آمدیم.

شکی نیست که نبود هواداران و آن شور و هیجان بی بدیل در آنفیلد نقش مهمی دارد. از آخرین مسابقه مان در لیگ قهرمانان در فصل گذشته، آنفیلد دیگر حضور هواداران را تجربه نکرده است. حال حمایت هواداران از تیمی که پس از 30 سال قهرمان انگلستان شده است و در یکی از بهترین و ایده آل ترین فرم های چند فصل اخیرش قرار دارد را تصور کنید.

سرانجام هواداران به ورزشگاه باز خواهند گشت اما شب هایی شبیه به بازی مقابل آتالانتا که نبود هواداران کاملا مشهود است، کم نخواهد بود.

کلوپ در مخمصه!

معمولا پس از چنین شکست هایی، انگشت اتهام به سمت یکی دو بازیکن خاص می رود و همه تقصیرات به گردن آنها می افتد. البته مطمئناً چنین بازیکنانی در دیدار مقابل آتالانتا حضور داشتند اما در حقیقت کلوپ در تقابل با تیم گاسپرینی به دلیل فشردگی مسابقات و به ناچار دست به تغییراتی به ترکیب تیمش زد.

مشخصا همه بازیکنان نمی توانند در همه بازی ها از ابتدا در ترکیب حضور داشته باشند. حال فشردگی مسابقات در فصل جدید و انجام 3 بازی در 7 یا 8 روز را هم اضافه کنید که خطر مصدومیت را بیش از پیش افزایش می دهد. هر دو فولبک کناری، مهاجم نوک، مدافع میانی و میانه میدان لیورپول دست خوش تغییراتی شد که شاید برای چنین بازی ای کمی زیاده روی باشد. از طرفی اگر کلوپ از ترکیب اصلی خود استفاده می کرد، ممکن بود به برخی از آنها حتی فرصت بازی هم نرسد.

ما بدون ترنت و رابرتسون، آن تیم همیشگی نیستیم و نمی توانیم زهر خود را مثل همیشه از کناره ها بریزیم. در حال حاضر با خرید دیگو ژوتا مشکل نبود مهاجمی زهردار جز مثلث آتش تیم تا حدودی بر طرف شده است اما چنین مهاجمانی هم نیاز به تغذیه شدن دارند. در این میان کورتیس جونز، مثل همیشه عملکرد قابل قبولی داشت؛ اما نبود هافبک خلاق که به خوبی بتواند توپ را از دفاع به حمله برساند کاملا به چشم می خورد.

اینکه کلوپ چه تعویض هایی را در نظر گرفته بود و یا آرزوی چه تعویض هایی را می کرد هیچ تفاوتی ایجاد نمی کند؛ چرا که بازهم کسب 3 امتیاز در مقابل تیم مصمم و با انگیزه گاسپرینی که بیش از هر چیزی به پیروزی در این بازی نیاز داشت کاری سخت و چالش برانگیز بود.

تغییری در جدول یا چالش بعدی ایجاد نمی شود

شکست خوردیم اما همچنان صدرنشین باقی ماندیم. البته که فاصله مان با هم آژاکس و هم آتالانتا به 2 امتیاز کاهش یافت اما برای صعود همچنان به همان 3 امتیازی نیاز داریم که پیش از این به آن نیاز داشتیم. در واقع احتمال اینکه لیورپول از حضور در جمع 16 تیم پایانی باز بماند بسیار ناچیز است اما برای کسب قرعه ای بهتر و آسان تر، کسب امتیاز از هر دو بازی پیش رو بسیار مهم است.

بنابراین با وجود عملکرد نا امید کننده در خانه، چالش پیش رو بی تغییر باقی می ماند، فقط به تاخیر می افتد و این بدان معناست که استراحت به بازیکنان اصلی و بازی دادن به بازیکنان ذخیره در دو بازی پیش رو، آنچنان عقلانی به نظر نمی رسد.

حال به مسابقات داخلی باز می گردیم و به مصاف برایتون خواهیم رفت. از آنجایی که چلسی و تاتنهام در دربی لندن به مصاف هم می روند. از این رو کسب پیروزی مقابل برایتون بحران زده بسیار مهم و حیاتی است؛ چرا که می تواند صدر را بار دیگر قرمز پوش کند.

بنابراین از شکست مقابل آتالانتا می گذریم و با قدرت به سوی لیگ باز می گردیم.

اشتراک گذاری :