لیورپول 1-0 آژاکس - صعود به عنوان صدرنشین
خانه / لیگ قهرمانان و لیگ اروپا / لیورپول 1-0 آژاکس - صعود به عنوان صدرنشین
لیورپول 1-0 آژاکس - صعود به عنوان صدرنشین

لیورپول 1 آژاکس 0

سوپرایزی به نام کلهر

بزرگترین سوپرایز ترکیب ابتدایی تیم، به همان اول لیست مربوط می شد: آلیسون که مثل اینکه شایعات مبنی بر مصدومیتش درست از آب در آمده و حداقل یک هفته از میادین دور خواهد بود، جایی در لیست تیم نداشت. سوپرایز بزرگتر به عدم حضور آدریان باز می گشت. مصدومیت آلیسون و نیمکت نشینی آدریان، همه چیز را برای حضور غیر منتظره کائومین کلهر، دروازه بان جوان تیم مهیا کرد تا او برای اولین بار در لیگ قهرمانان به میدان برود.

کلهر خیلی زود با دو مهار تماشایی و بازی با پای مطمئنش پاسخ اعتماد کلوپ را داد. این در حالی بود که گلر ایرلندی، در دقایق پایانی مسابقه با سیوی استثنایی هم مهر تاییدی بر کلین شیتش زد و هم کاری کرد تا 3 امتیاز بازی از دست نرود و صعود تیم به عنوان صدرنشین قطعی شود.

حال بزرگترین سوالی که ذهن هوادران را درگیر کرده است، این است که پس از این عملکرد درخشان و شاید به دست آوردن اعتماد کادرفنی و هواداران، آیا کلوپ از دروازه بان جوانش در دیدار مقابل ولوز نیز استفاده می کند یا خیر؟

شاگردان کلوپ یکشنبه شب در حالی که گلر اصلی خود را در اختیار ندارند از گرگ ها پذیرایی می کنند. با این تفاسیر و عملکرد درخشان کلهر مقابل خط حمله قدرتمند آژاکس، پیش بینی می شود رئیس بار دیگر به این گلر جوان و با انگیزه اش اعتماد کند و او را بالاتر از آدریان، در ترکیب اصلی تیم قرار دهد.

فابینیو همچنان در قلب دفاع می درخشد

یکی از بزرگترین سوالاتی که کلوپ پس از پایان مصدومیت فابینیو با آن مواجه شده است این است که مرد برزیلی را کجا بازی دهد: در پست تخصصی اش به عنوان هافبک دفاعی یا به عنوان بازیکنی ثابت شده در قلب خط دفاعی؟

فاب بدون اغراق قطعا یکی از بهترین هافبک های دفاعی حال حاضر دنیاست؛ چرا که هم جنگنده است و هم از هوش بالایی بهره می برد. حال فیزیک بدنی و قد بلندش را به این دو عنصر اصلی اضافه کنید تا متوجه شوید چرا مرد برزیلی چه در میانه میدان و چه در قلب دفاع، یکی از بهترین هاست.

مقابل آژاکس او به دفاع بازگشت تا در کنار جوئل ماتیپ، زوج دفاعی تیم را تشکیل دهد. این نشان داد که کلوپ ترجیح می دهد از دو بازیکن باتجربه در خط دفاع تیمش استفاده کند تا اینکه با بازی دادن به ریس ویلیامز، دو ویلیامز جوان و بی تجربه را مقابل خط حمله زهردار و باتجربه تیم هلندی قرار دهد.

با مصدومیت دو مدافع وسط ثابت تیم، ویرجیل فن دایک و جو گومز، زوج دفاعی ماتیپ، فابینیو ایده آل و مطمئن ترین زوج دفاعی لیورپول از میان گزینه های موجود می باشد. اما مصدومیت های تمام ناشدنی تیم که خط میانی را هم با کمبود بازیکن مواجه کرده موجب می شود فابینیو در برخی مسابقات در پست تخصصی اش به کار گرفته شود. حال این موضوع که کلوپ کجا از او استفاده کند به تیم رقیب باز می گردد.

مقابل آژاکس که از خط حمله ای قدرتمند بهره می برد، تجربه و هوشیاری فابینیو، کاملا به چشم آمد.

جواب اعتماد کلوپ به سبک جونز

توانایی کورتیس جونز در گلزنی را پیش تر هم دیده بودیم. از اولین گلش مقابل ویلا تا گل تماشایی پیروزی بخشش مقابل اورتون در جام حذفی.

جونز که فصل پیش بیشتر به عنوان بازیکنی تعویضی وارد زمین می شد، فصل جدید را با پیشرفتی بزرگ و متفاوت شروع کرد. او که به لطف بازی های درخشان و مصدومیت های متعدد تیم، راه خود را به ترکیب اصلی باز پیدا کرده و تبدیل به یکی از بازیکنان اصلی خط میانی تیم شده است. کورتیس بیشتر از آنکه بازیکنی باشد که یک تنه روند بازی را عوض می کند، بازیکنی بوده که تمام و کمال در اختیار تیم است؛ تقریبا همانند هندرسون.

مقابل آژاکس جونز آنقدر سرحال، شاداب، با انگیزه ظاهر شد که با کمی شانس و دقت بیشتر می توانست هتریک کند: دو ضربه دیدنی از پشت محوطه که یکی توسط اونانا مهار شد و دیگری به تیر عمودی دروازه برخورد کرد. به این ترتیب جونز نیمه اول را با بدشانسی به پایان رساند.

نیمه دوم اما برای او خوش یمن بود. ارسال بلند نکو ویلیامز، دیگر بازیکنی که از آکادمی راه را به تیم اصلی پیدا کرده، گرچه از روی سر همه بازیکنان چه خودی و چه غیر خودی گذشت اما به لطف اشتباه اونانا در خروج از دروازه مقابل پای جونز فرود آمد تا اسکاوزر 19 ساله، قفل دروازه تیم هلندی را بگشاید. بدین ترتیب نخستین گل او در لیگ قهرمانان روی جایگیری هوشمندانه اش به ثمر رسید تا او در هم در لیگ، هم در FA Cup و هم در لیگ قهرمانان، طعم گلزنی را چشیده باشد.

آخرین بازی بدون تماشاگر؟

امیدواریم این گونه باشد.

اگر تغییری در شرایط حال حاضر به وجود نیاید، بازی بعدی لیورپول با حضور 2000 تماشاگر برگزار می شود. شاید این تعداد بسیار کمتر از آن چیزی باشد که تصورش را می کردیم اما همین بازگشت تماشاچی ها به استادیوم، خود پیشرفتی بزرگ است. 

مطمئنا آن 2000 فرد خوش شانسی که موفق به حضور در ورزشگاه در یکشنبه هفته آینده می شوند، می توانند پس از ماه ها کمی شور و اشتیاق به آنفیلد تزریق کنند تا بازی ها سرانجام از آن بی حال و سکوت حاکم در جایگاه در بیاید.

صعود به عنوان صدرنشین

ماموریت در گروه با موفقیت به پایان رسید! تساوی 1-1 آتالانتا مقابل میتیلند نه تنها صعود قرمزها به جمع 16 تیم پایانی رقابت ها را قطعی کرد بلکه صدرنشینی شان را هم تضمین کرد. صدرنشینی از اهمیت بالایی برایمان برخوردار بود چرا که بسیاری از تیم های قدرتمند چون بایرن مونیخ، به عنوان صدرنشین به مرحله بعد صعود می کنند و چه کسی بدش می آید که در مراحل ابتدایی به تیم های ضعیف تر از خود برخورد کند.

مهم تر از آن کلوپ می تواند با خیال راحت از آدریان، اوریگی یا هر بازیکن دیگری در بازی پایانی مقابل میتیلند در دانمارک استفاده کند. بدین ترتیب فرصت استراحت به بازیکنان اصلی هم ایجاد می شود. پس اگر در حد فاصل 3 روز، لیورپول را با دو ترکیب کاملا متفاوت دیدید، متعجب نشوید.

اما پیش از این بازی تشریفاتی، نوبت ولوز است. تیمی که فصل جدید را متفاوت و با اعتماد به نفس شروع کرده اما مهاجم اصلی اش، رائول خیمنز را در اختیار ندارد.

بدین ترتیب هفته ای جذاب پیش روی تیم است.

اشتراک گذاری :