میتیلند 1-1 لیورپول - تساوی در دیداری کسل کننده
خانه / لیگ قهرمانان و لیگ اروپا / میتیلند 1-1 لیورپول - تساوی در دیداری کسل کننده
میتیلند 1-1 لیورپول - تساوی در دیداری کسل کننده

میتیلند 1 لیورپول 1

رکورد شکنی مو صلاح

محمد صلاح تنها به 55 ثانیه نیاز داشت تا پایش به گلزنی باز شود؛ گلی که دو رکورد اروپایی باشگاه را به نام ستاره مصری ثبت کرد.

مو با این گل هم سریعترین گل تاریخ باشگاه را در لیگ قهرمانان به ثمر رساند و هم، بالاتر از استیون جرارد خود را تبدیل به برترین گلزن تاریخ لیورپول در لیگ قهرمانان تبدیل کرد. 

زدن گلی زودهنگام مقابل تیمی مثل میتیلند، کاری کرد که قرمزها روی بازی سوار شوند و فارغ از تشریفاتی بودن بازی، روحیه ای مضاعف برای کسب 3 امتیاز داشته باشند؛ 3 امتیازی که حتی یورگن کلوپ هم بدش نمی آمد دور گروهی را با کسب آن به پایان برساند. البته که روند بازی در نیمه دوم تغییر کرد و تیم دانمارکی از روی نقطه پنالتی کار را به تساوی کشاند تا قرمزها با 4 برد، 1 تساوی و 1 شکست و کسب 13 امتیاز از 18 امتیاز ممکن، به عنوان صدرنشین گروه چهارم مسابقات راهی دور حذفی شوند.

صلاح با این گل بار دیگر ثابت کرد نه تنها آنچنان که شایسته اش است مورد تقدیر و توجه قرار نمی گیرد، بلکه بدون اغراق یکی از برترین مهاجم های تاریخ باشگاه می باشد.

اولین شروع کلارکسون

در کنفرانس پیش از بازی، کلوپ از جوانان باشگاه و اینکه آنها چگونه در غیاب تعدادی از بازیکنان اصلی تیم، خود را با شرایط وفق داده اند و با عملکرد خوبشان، تا حد زیادی جای خالی این بازیکنان را پر کرده اند، تمجید کرد. او گفت: "ما بازیکنان سطح بالای خود را به دلیل مصدومیت از دست دادیم. اما وقتی دری به رویتان بسته شود، قطعا در دیگری برایتان باز می شود. البته که شما هنوز هم باید از جوانان با انگیزه و بازیکنانی که به خوبی از فرصت هایی که در اختیارشان قرار می گیرد، استفاده می کنند، استفاده کنید."

این بار نوبت لیتون کلارکسون بود که اولین بازی اش در لیگ قهرمانان را در سن 19 سالگی انجام دهد. کلارکسون که جای جینی واینالدومی که به طور کامل استراحت کرد تا برای بازی های پیش رو آماده باشد را پر کرد و در کل عملکرد نسبتا خوبی را از خود به نمایش گذاشت. یکی از نکاتی که در رابطه با بازی لیتون به چشم می خورد، تسلط کاملش روی جریان بازی بود؛ این جوان 19 ساله، هیچ نشانه ای از استرس یا دلهره نداشت و چندین بار مهاجمین تیم را در موقعیت گلزنی قرار داد.

شاید بزرگترین ضعف او، فیزیک بدنی نسبتا ضعیف و قد کوتاهش باشد. چیزی که او را بیشتر از آنکه شبیه فابینیو باشد، به جو آلن تبدیل کند! اما کلارکسون در اولین بازی اش در اروپا، به خوبی در ترکیب تیم جا افتاد تا شاید همچون آرنولد، جونز و یا حتی کلهر، گام بزرگی برای حضور در ترکیب اصلی تیم برداشته باشد.

تعویضی تاثیرگذار و شاید تاریخی!

با تشکیل زوج دفاعی تیم در کنار ریس ویلیامز، فابینیو بار دیگر نشان داد نه تنها یک هافبک دفاعی در کلاس جهانی است بلکه یکی از مدافعین میانی مطمئن و جایگزینی قابل اعتماد برای ویرجیل فن دایک مصدوم نیز می باشد. فاب با این عملکرد درخشانش، از حضور موثرش در محوطه جریمه و روی توپ های هوایی گرفته تا بازی خوانی بی نظیرش که منجر به دفع توپ از روی خط دروازه شد، کاری کرد که بعید نیست پس از بازگشت مصدومین، دوباره در این پست بازی داده شود.

بین دو نیمه، کلوپ تصمیم گرفت که بیلی کومتیو را به جای فابینیو به بازی بفرستد تا پس از رکوردشکنی محمد صلاح، یکی دیگر از رکوردهای باشگاه در لیگ قهرمانان، به دست مدافعی جوان شکسته شود. کومتیو با این تعویضی که قطعا در تاریخ لیورپول ثبت خواهد شد، با 18 سال و 25 روز به جوانترین بازیکن تاریخ لیورپول در چمپیونز لیگ تبدیل شد.

او بازیکن جوانی است که حالا حالاها راه زیادی برای پیشرفت و ترقی دارد.

خط دفاع تیم بر خلاف نیمه اول، نیمه دوم را خیلی خوب شروع نکرد و با اشباهات متعدد، بارها مهاجمین رقیب را در موقعیت گلزنی قرار داد. طبیعی هم بود. چرا که زوج ویلیامز 19 ساله و کومتیو 18 ساله، در نبود فابینیو یا ماتیپ کار سختی برای دفع حملات میتیلند داشتند. البته که هر دو، از آن بازیکنانی هستند که اگر در مسیر درستی قرار بگیرند، آینده درخشانی در پیش دارند و کلوپ، به خوبی از این موضوع آگاه است.

اگرچه مهم تر از بازی زوجی که شاید سالها بعد، از آنها به عنوان زوج اصلی خط دفاعی لیورپول یاد شود، استراحت 45 دقیقه ای فابینیو و 90 دقیقه ماتیپ بود.

یک قدم رو به جلو و دو قدم رو به عقب!

با حضور 61 دقیقه ای در زمین مسابقه، سیمیکاس سومین حضور در ترکیب اصلی تیم در فصل و دومین حضور در ترکیب اصلی تیم در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کرد.

سیمیکاس چه در فاز تهاجمی و نفوذ از کناره ها و چه در فاز دفاعی، یکی از بهترین عملکرد های خود برای لیورپول به نمایش گذاشت. البته که پس از گذشت تقریبا یک ساعت از زمان بازی، سیمیکاس زمین مسابقه را ترک کرد و جای خود را به اندرو رابرتسون داد تا رکورد رابو مبنی بر بازی در تمام مسابقات لیگ برتر و لیگ قهرمانان در این فصل همچنان حفظ شود.

باتوجه به اینکه مرحله گروهی لیگ قهرمانان به پایان رسیده و اولویت اول و آخر کلوپ در دو ماه آینده، مسابقات لیگ است، با در نظر گرفتن مصدومیت احتمالی کاستاس، احتمالا اتفاق عجیب و غیر منتظره ای در پست دفاع چپ تیم رقم نخورد و مثل همیشه، به رابرتسون بازی داده شود.

 

دو ماه فشرده در لیگ برتر

با پایان یافتن دور گروهی و شروع دوباره مسابقات در فوریه (دو ماه بعد) حال تمام فکر و ذکر لیورپولی ها و کلوپ روی مسابقات داخلی و لیگ جزیره خواهد بود. اینکه با وجود مصدومیت های فراوان و پی در پی، در گروهی که آژاکس و آتالانتا نیز حضور داشتند، به عنوان صدرنشین صعود کردیم نشان از ذهنیت رئیس و بازیکنان اصلی و آکادمی تیم که فرصت بازی پیدا کردند است.

حال تا شروع دوباره لیگ قهرمانان، قرمزها حداقل در 13 بازی داخلی (از جمله تقابل با استون ویلا در اف ای کاپ) به میدان خواهند رفت. این آمار بدین معناست که تقریبا یک سوم مسابقات تیم در لیگ، در همین بازه زمانی برگزار می شود! 36 امتیاز در دسترس است و تیم کلوپ اگر می خواهد دومین قهرمانی پیاپی و بیستمین قهرمانی تاریخ لیورپول در انگلستان را به دست آورد، باید تا می تواند از این 12 بازی در لیگ امتیاز بگیرد.

اولین بازی در این مسیر نسبتا طولانی، بازی مقابل فولام در زمین حریف است. دیداری نسبتا ساده (حداقل روی کاغذ) که کسب 3 امتیاز آن کاملا حیاتی خواهد بود. اتفاقی که با بازی دادن به ترکیب اصلی، پس از استراحت اکثر بازیکنان در دانمارک، کار سختی نخواهد بود.

اشتراک گذاری :