لیورپول 2-0 لایپزیگ - درست مثل بازی رفت
خانه / لیگ قهرمانان و لیگ اروپا / لیورپول 2-0 لایپزیگ - درست مثل بازی رفت
لیورپول 2-0 لایپزیگ - درست مثل بازی رفت

لیورپول 2 لایپزیگ 0 (4-0 در مجموع)

بازی جدید، زوج جدید

هشتمین بازی لیورپول در این فصل لیگ قهرمانان، با رونمایی از هشتمین زوج دفاعی این فصل تیم در چمپیونزلیگ همراه بود.

اینکه لیورپول در این فصل به چنین آمار شگفت انگیزی در استفاده از زوج های متفاوت دفاعی چه در مسابقات داخلی و چه در مسابقات اروپایی دست یافته شگفت انگیز است. احتمالا اگر ابتدای فصل شخصی پیش بینی می کرد که در میانه های فصل، کلوپ مجبور به استفاده از نت فیلیپس جوان و یک مدافع قرضی جوان تر، در مرحله حذفی لیگ قهرمانان خواهد بود، نه تنها مورد تمسخر قرار می گرفت بلکه از لحاظ ذهنی نیز مورد بررسی قرار می گرفت.

این اتفاق اما در عین ناباوری رخ داد تا شاهد بازی یک زوج تدافعی دیگر در قلب دفاع قرمزها باشیم. در عملکرد فردی هر دو در نبردهای هوایی و زمینی مسلط بودند. در کار با توپ عملکرد فیلیپس بسیار مشهود تر بود.

به عنوان یک زوج، هنوز احساس ول کردن توپ در صورت ول کردن توپ توسط دیگری وجود دارد - رابرتسون نیز در برخی مسابقات این ضعف را نشان می دهد - اما مقابل لایپزیگ به خوبی از یکدیگر حمایت کردند، فضای خالی پشت هم را پوشش دادند و برای پاس در شرایط سخت در دسترس بودند.

با بازگشت فابینیو به خط میانی، آیا بالاخره یک زوج دفاعی مطمئن را برای سپری کردن ادامه فصل پیدا کرده ایم؟

فابینیو در وسط

تقریبا 3 دقیقه طول کشید تا حضور فابینیو در قلب تیم به مرکز توجهات تبدیل شود. مثل همیشه با جنگندگی و تکل زنی ها به موقعش توپ را از مقابل پاهای بازیکنان لایپزیگ می ربود، در مکان درستی برای باز پس گیری پاس های اشتباه بود و همیشه یکی از گزینه های پاس دهی و گرفتن توپ از هم تیمی ها در بازی بود.

در شرایط کنونی، جینی برای ما فوق العاده بوده: هم همیشه در دسترس بوده و هم افت و خیز کمتری نسبت به دیگر بازیکنان داشته. اما بازگشت بهترین بازیکن پست شماره 6 جهان به پست تخصصی اش، همان تفاوتی را ایجاد می کند که بازگشت ویرجیل به همراه خواهد داشت.

به همین ترتیب، لایپزیگ اصلا کار راحتی برای نفوذ از وسط نداشت. چه در زمین و چه در هوا، به نظر می رسید فاب با حس ششمش موقعیت توپ را پیش بینی می کرد و زودتر از بازیکنان تیم آلمانی توپ را صاحب می شد.

سیو قابل توجه آلیسون در اوایل بازی نیز شایستگی تقدیر را دارد. این همان زنجیره قابل اعتماد خط دفاع لیورپول است که عدم حضور یکی از اعضا، کل زنجیره را با مشکل مواجه می کند!

خلاقیت در حملات!

تاثیر بازگشت فابینیو به پست تخصصی اش؟ اعتماد به نفس ناشی از عدم بازی در آنفیلد و لیگ جزیره؟ استفاده مناسب از فضایی که در زمین به لطف نیاز مبرم گلزنی لایپزیگ ایجاد می شد؟ یا چیز دیگری؟

دلیل هر چه که باشد (احتمالا ترکیبی از همه موارد گفته شده و ...) نمی توان انکار کرد که لیورپول در این بازی تا می توانست موقعیت گلزنی ایجاد کرد.

اگر کمی دقت و شانس چاشنی حملات بود، در عرض نیم ساعت قطعا نتیجه 0-0 از روی اسکوربورد برداشته می شد؛ ژوتا، مانه، تیاگو، صلاح و ترنت، همه حداقل یکبار در موقعیت مسلم گلزنی قرار گرفتند. این فرصت ها اما یا با بدشانسی و یا با هوشیاری رقیب از دست رفت تا بازی مساوی دنبال شود.

جدا از کمیت، کیفیت این حملات نیز جای بحث دارد. چرا که برخلاف مسابقات گذشته، حملات تیم نه فقط با ارسال از جناحین، بلکه از روی ضربات ایستگاهی، ضد حملات برق آسا، انتقال سریع توپ از حمله پس از بازپس گیری توپ و حتی چند پاس ساده اما دقیق و ایجاد فضا در بین مدافعین تیم آلمانی بود.

اگر بگوییم دلمان برای این لیورپول با این حملات متنوع تنگ شده بود دروغ نگفته ایم!

لیگ قهرمانان: فرصتی برای فراموشی فصل 

پورتو، دورتموند، پی اس جی و لیورپول! حال نیمی از صعود کنندگان به دور بعد مشخص شده اند.

در این مرحله و با این شرایط، تصور موفقیت در استانبول و تکرار تاریخ کمی احمقانه خواهد بود. البته که بر هیچ کس پوشیده نیست تیم حال حاضر لیورپول، از آن تیمی که در استانبول معجزه آفرید و قهرمان اروپا شد، چیزی کم ندارد.

اما اگر کمی به بحر موضوع فرو رویم، در میابیم، 15 سال پیش، جیمی کاراگر و سامی هوپیا، زوجی مستحکم و مهم تر از همه با تجربه را در دفاع تشکیل می دادند. با کمال احترام به فیلیپس و کاباک و عملکرد این دو در کنار یکدیگر اما مهار الکساندر سورلوث با مهار ارلینگ هالند، امباپه و حتی خط آتش بی رحم منچسترسیتی فرسنگ ها فاصله دارد.

ما در جمع هشت تیم پایانی حضور داریم که با توجه به حذفمان در مرحله یک هشتم فصل پیش، گامی مثبت قلمداد می شود و ما کاملا شایسته این اتفاق هستیم.

در مجموع دو بازی، اگر کمی خوش شانسی و دقت بیشتر چاشنی کار هم قرمزها و هم تیم ناگلزمن می شد، لیورپول می توانست با نتیجه ای چون 8-3، 7-2 لایپزیگ را در هم بکوبد. اما مهم این است که با کسب دو کلین شیت و گلزنی دو وینگر فرصت شناس و تشنه گلزنی مان به مرحله بعد صعود کردیم.

ولوز و تعطیلات

اما پیش از شروع نگرانی درمورد قرعه مرحله بعد، موضوع بسیار مهم تری پیش روی کلوپ و شاگردانش قرار دارد: ثبات!

آیا می توان نوید این را داد که این اتفاق در زمان مناسبی رخ داده؟ اگر، اگر قرمزها بتوانند این پیروزی را با برتری مقابل ولوز ادامه می دهند، سه هفته استراحت در پیش خواهیم داشت. مشخصا این وقفه سه هفته ای، با احتساب دو برد پیاپی، صعود به مرحله یک چهارم لیگ قهرمانان و زنده ماندن امید برای حضور در 4 تیم بالایی لیگ بهتر و بهتر سپری خواهد شد.

اما همان طور که پیروزی مقابل شفیلد، ما را به جمع مدعیان بر نگرداند، کسب پیروزی در این هفته نیز کار مشابهی می کند - موضوعی که باعث شد فصل گذشته لیورپول، به آن شکل وصف ناکردنی سپری شود، ثبات بود و این چیزی است که ما باید دوباره آن را در تیم شکوفا کنیم.

گرگ ها با عدم پیروزی در سه بازی قبلیشان، با فرم خوب خود فاصله دارند اما ما هنوز مجبوریم که با عملکردی بهتر و مستحکم تر و آمادگی هر چه بیشتر از آنچه مقابل لایپزیگ رقم خورد به مصاف آنها برویم تا بتوانیم پیروز از میدان خارج شویم.

اشتراک گذاری :