لیورپول 1-1 نیوکاسل - تاوان گل نزدن
خانه / لیگ برتر انگلیس / لیورپول 1-1 نیوکاسل - تاوان گل نزدن
لیورپول 1-1 نیوکاسل - تاوان گل نزدن

لیورپول 1 نیوکاسل 1

بازگشت 4 نفر

پس از چند بازی استراحت یا نیمکت نشینی، پیش از تصمیم کلوپ مبنی بر فرستادنشان به بازی، 4 عنصر اصلی خط حمله لیورپول، از ابتدا در کنار یکدیگر به کار گرفته شدند. نظرات به طور کلی به دو دسته تقسیم می شدند: اول آنکه قرمزها با 4 مهاجم و میل بیشتر به هجوم بیشتر بازی کنند یا به 3-3-4 همیشگی شان پایبند بمانند تا قافله میانه میدان را نبازند.

در جلو و خط حمله، لیورپول چندین بار مهمان را در هم فشرد و با یک بازی عالی در زمین حریف، موقعیت های گل زیادی را از همان ابتدا روی دروازه رقیب خلق کرد. همچنین پرس سنگین تیم از بالا و همان خط دفاع نیوکاسل، تمایل مهاجمین به گلزنی و موقعیت سازی را نشان می داد.

از طرف مقابل اما، بازگشت فابینیو به خط دفاع و خط میانی ای کم تحرک با حضور واینالدوم و تیاگو، به نیوکاسل اجازه می داد تا با فقط دو سه پاس سریع و مستقیم، توپ را به پشت محوطه جریمه لیورپول برسانند و از فضای باز میانه زمین به نحو احسنت استفاده کنند. آنها نیز می توانستند در همان نیمه نخست دروازه لیورپول را باز کنند.

به طور جداگانه هر چهار نفر خطرناک به نظر می رسیدند اما همین فرصت سوزی های این چهار نفر (که در ادامه به آن می پردازیم) بود که مثل آب خوردن 3 امتیاز را از دستان کلوپ و یارانش ربود.

نا گفته نماند دیگو ژوتا در 58 دقیقه حضورش در زمین، با تصمیمات فاجعه بارش، از شوت های بی دقت تا اقدام به دریبل های بی نتیجه، یکی از بدترین بازی هایش با پیراهن لیورپول را انجام داد.

طلسم شکنی صلاح

تا امروز یا بهتر بگوییم تا دیروز، هرگز بازیکنی از لیورپول موفق نشده بود در 3 فصل جداگانه لیگ جزیره، +20 گل به ثمر رسانده باشد. اما محمدصلاح موفق شد اولین بازیکن لیورپولی که موفق به انجام این کار شده است، لقب بگیرد. کنترل توپ خوب، چرخش سریع و شلیکی آتشین در همان دقایق نخست، هم لیورپول را پیش انداخت و هم به ستاره مصری، کمک بزرگی در کسب کفش طلای احتمالی در پایان فصل کرد.

حال یکی از بهترین خریدهای لیورپول در چند سال اخیر در 198 بازی خود با پیراهن لیورپول، 123 گل زده است. اکنون در چارچوب لیگ جزیره، صلاح 32، 22 و 20 (تا اینجای فصل) گل به ثمر رسانده که اگر 19 گل فصل پیشش نیز به این آمار اضافه شود، نتیجه ای شگفت انگیز به دست می آید.

با این حال، همان طور که درخشش صلاح با پیراهن لیورپول غیرقابل انکار است فرصت سوزی های مو چه در این فصل و چه در فصل پیش و تاثیرشان در پایان فصل انکارپذیر نیست.

یک گل در نیمه اول را به 10 گل ترجیح دادند!

پس از نمایش های فاجعه بار پیاپی در آنفیلد، بالاخره گل دقایق ابتدایی صلاح به طلسم 10 بازی گل نزدن در نیمه نخست در خانه پایان داد.

آخرین باری که تیم کلوپ موفق شده بود در خانه و در نیمه نخست گل زنی کند به سال پیش و بازی مقابل وست بروم (27 دسامبر) باز می گردد. اما این گل زودهنگام در این بازی می توانست سیلی از گل ها را به سمت نیوکاسل روانه کند.

ژوتا در نیمه اول سه موقعیت باورنکردنی از دست داد، یکی با پای راست، دیگری با پای چپ و یکی دیگر با پای راست. مانه به شکل اعجاب برانگیزی یک تک به تک خراب کرد و صلاح و ترنت هم به نحوی با گل نزدن هایشان، خودی نشان دادند. 

ژوتا و مانه در نیمه نخست، روی هم 9 شوت زدند که هیچ یک از این ضربات راهی به تور دروازه مهمان پیدا نکرد.

فرصت سوزی های فیرمینو در نیمه دوم حاصل شد. اما لیورپول در پایان نیمه اول می توانست حداقل 3،4 گل بزند تا با خیالی آسوده تر، 45 دقیقه پایانی را سپری کند (و هیچ کس شاهد آن فاجعه دقایق پایانی نباشد). نیمه دوم هم شرایط تغییری نکرد تا فرصت های خوب، با اشتباهات مداوم، اعتماد به نفس پایین و ضربات وحشتناک، منجر به از دست رفتن 2 امتیاز ارزشمند برای لیورپول شود.

تعویض های کلوپ

چه این فصل و چه فصول گذشته، یکی از انتقادات بزرگی که به کلوپ وارد بوده، زمان بندی و حتی خود تعویض هایی است که انجام می دهد.

این بار جیمز میلنر را به جای ژوتا به زمین فرستاد. تعویضی بدون شک تاکتیکی و مورد نیاز برای رفع مشکل میانه میدان. همانطور که اشاره شد، مهاجم پرتغالی روز خیلی خوبی را سپری نکرد اما همان حضور، جایگیری های دقیق و شم گلزنی بالایش، باعث فرو ریختن سد دفاعی نیوکاسل می شد.

تعویض ژوتا لیورپول را به 3-3-4 بازگرداند. تغییر چینشی که قطعا روی بازی بی تاثیر نبود. اگرچه آن میل هجوم نیمه اول کمتر به چشم می خورد اما قرمزها بازی را کنترل می کردند و فرصت های گلزنی شاید نه به غلظت نیمه نخست اما باز قابل مشاهده بودند.

تعویض بعدی اما به تاوان از دست دادن 2 امتیاز برای لیورپول تبدیل شد. رک بگوییم تعویض تیاگو بدترین تعویضی بود که کلوپ می توانست از میان 11 بازیکن در زمین انجام بدهد. نیاز به حفظ توپ آن هم وقتی یک گل عقب هستید بدیهی است. این بدان معنا بود که شماره 6 باید، 90 دقیقه کامل بازی می کرد. کورتیس جونز نیز در کار با توپ مسلط است اما اولا نه به اندازه تیاگو و دوما در یک ماه گذشته تقریبا هیچ بازی رسمی ای انجام نداده.

اگر قرار به ورود او به بازی بود، بیرون کشیدن واینالدوم یا حتی یک مهاجم دیگر تصمیمی منطقی تر به نظر می رسید. تصمیمی که کلوپ خلاف آن را گرفت تا تعویض هایش نیز نقش کمی در این تساوی نداشته باشند.

و پس از آن 5 بازی باقی مانده بود

منچستریونایتد بعدی است. لازم نیست چیزی در وصف عظمت این بازی بگوییم. حتی بدون هوادار، بدون رقابت و کورس قهرمانی لیگ و ... پیروزی در این بازی برای هر دو طرف مهم و حیاتی است. در حال حاضر اما قرمزها هیچ جایی برای اشتباه و بار از دست دادن فرصت نزدیک شدن به 4 تیم بالایی لیگ ندارند.

با توجه به پیروزی چلسی مقابل وستهم، لیورپول باید پیروز شود. اما همه می دانیم که با این قدر ندانستن ها و فرصت سوزی ها، نتیجه ای بهتر از دیدار مقابل نیوکاسل رقم نخواهد خورد.

اکنون کسب سهمیه لیگ قهرمانان به نمایشی شگفت انگیز و بی نقص در 5 بازی آینده بستگی دارد.

اشتراک گذاری :

اخبار لیورپول پرشین - لیگ برتر انگلیس