خانه تکانی لیورپول در خط حمله
خانه / مقالات / خانه تکانی لیورپول در خط حمله
خانه تکانی لیورپول در خط حمله

جایگزین های فیرمینو

مردم دائما درباره مشکل لیورپول در پست مدافع میانی صحبت می‌کنند، اما بزرگ‌ترین مشکل آن‌ها‌‌ در در جلوی زمین است. گرچه که به گفته آریگو ساکی تمام تیم با هم در ارتباط است و به وجود آمدن یک گره در پستی باعث مشکل در کل تیم و برهم خوردن توازن می‌شود.

تردیدی نیست که مثلث مانه، صلاح، فیرمینو یکی از ترکیب های ماندگار و بسیار درخشان تاریخ است. هر سه آن‌ها‌ جز افراد ماندگار در تاریخ لیورپول هستند. هدایت یورگن کلوپ و توانایی های آن‌ها‌ توانست افسانه‌ی ماندگاری را خلق کند.

از زمان ایجاد این ترکیب سه نفره به طور کامل آن‌ها‌‌ در ۲۱۴ بازی در همه رقابت ها ۲۶۵ گل به ثمر رسانده اند‌. قرمز ها با این ترکیب قهرمان انگلیس، اروپا و جهان شده اند. ماشین هایی که بی رحمانه‌ در پی گلزنی هستند.

با بررسی اعداد و ارقام متوجه افت مثلث تهاجمی‌ لیورپول در هر فصل نسبت به فصل گذشته آن می‌شویم. مانه، صلاح، فیرمینو در فصل اول با هم ۹۱ گل به ثمر رساندند که آماری بسیار قابل توجه است، اما این رقم هر سال حتی در سال های کسب جام لیورپول نیز شاهد نزول بوده است. آن‌ها‌‌ ۶۹‌ گل را در فصل ۲۰۱۸/۱۹ و ۵۷ گل را در فصل۲۰۱۹/۲۰ به ثمر رساندند.

دیگو ژوتا نیز که با شروع این فصل از جمع گرگ ها به لیورپول پیوسته نیز عملکرد با ثباتی نداشته البته باید به مصدومیت طولانی مدتش که او را از آمادگی ابتدای فصل دور کرد نیز توجه کنیم.

خط آتش لیورپول ۲۰۲۱

صلاح علی رغم عملکرد نه چندان مطلوب در این فصل که با نقد های بسیاری رو به رو بوده اما بسیار نزدیک به کفش طلای این فصل لیگ جزیره است. فیرمینو و به خصوص مانه اما شاهد افت شدید تری نسبت به صلاح بودند. مانه فقط۱۳ گل و فیرمینو فقط و فقط ۶ گل به ثمر رسانده است. این آمار و توصیف ها خود گویای بسیاری از سخن ها است.

کرگر‌ از جمله افرادی است که نیاز لیورپول به تغییر را برای پیشرفت بارها گوش زد کرده است. او گفت: آن‌ها‌ شگفت انگیز بودند، اما باید اصلاح شوند و تغییر کنند و این امری طبیعی است. هیچ مثلثی مدت طولانی با هم نیستند و تغییر می‌کنند و هنگامی‌که به دیگر مثلث های تهاجمی‌تاریخ نگاه می‌کنیم عموما بیش از ۳سال عمر مفید نداشته اند.

فیرمینو مهره مهم

شاید صلاح و مانه را همگان به عنوان دو راس مهم تر این مثلث بدانند اما فیرمینو نقشی کلیدی تر دارد.

فیرمینو وظایف مختلف و مهمی‌ دارد که شاید گلزنی اولویت اول یا دوم آن نباشد اما در امر گلزنی آمارش لایق کسی که پیراهن شماره ۹را بر تن می‌کند نیست.

فیرمینو اما هنوز تاثیر خود را در تیم می‌گذارد. با حرکاتش، لمس توپ هایش و دیگر توانایی هایی که دارد در پیش روی تیم و تسهیل فعالیت مانه و صلاح بسیار نقش مهمی‌ دارد. این مرد برزیلی خط حمله لیورپول اما در امر تمام کنندگی و گلزنی آنچنان که انتظار می‌رفته موفق نبوده است. او بیش از ۵ گل کمتر از آنچه xg (امید گلزنی) از او ثبت کرده موفق به گلزنی شده است گرچه که نسبت به دیگر مهاجمان هم پست خودش در رتبه های خوبی قرار دارد. اما این کافی نیست.

به عنوان مثال رتبه وی برای xG Buildup در هر 90 دقیقه بهترین رتبه در لیگ در بین مهاجمان است. این بدان معنی است که او به طور منظم درگیر بازی های تهاجمی‌ است که منجر به حملاتی با xG بالا برای تیمش می‌شود. فیرمینو در دیگر آمارها تا حدی عملکرد نسبتا خوبی داشته است. او مهره بسیار مهم کلوپ است که همانطور که گفته شد نقش مهمی‌ در سیستم بازی او دارد و موفقیت لیورپول بدون او تا حدی غیر ممکن بود.

در آینده چه خواهد شد؟ چگونه اوضاع مرتب می‌شود؟

برخی از مشکلات به خودی خود مرتب خواهد شد. به عنوان مثال با بازگشت ویرجیل ون دایک ، جو گومز و جوئل ماتیپ باید فوراً نظمی‌ در دفاع برقرار شود. بازگشت هواداران به داخل آنفیلد از نظر هیجانات، تمرکز و انگیزه می‌تواند کمک کند.

اما موضوعات دیگری نیز هست. به طور مثال چگونه یا چه کسی جایگزین واینالدوم می‌شود؟ آیا کلوپ از نظر تاکتیکی دوباره تغییر می‌کند؟ چگونه تیاگو آلکانتارا دوباره مهار ناپذیر می‌شود؟ و آیا دو وینگ بک کناری لیورپول می‌توانند دوباره همچون گذشته ویرانگر باشند؟

اوزان کاباک یکی از بازیکنانی بود که توسط پایگاه داده آماری  RMA خریداری شد. بازیکنان دیگری همچون کوناته که به عنوان خرید محتمل و تا حدی قطعی در تابستان از او نام برده می‌شود و نیز مدافع بسیار خوب مارسی نیز از دیگر گزینه های این پایگاه داده آماری بودند.

این بار ما از RMA خواستیم تا بر اساس شباهت آماری و عملکردی بازیکنانی که می‌توانند به عنوان جایگزین فیرمینو باشند و همچون او عمل می‌کنند را نشانه گذاری و معرفی کند. نتایج جالب توجه بود. مطابق با نتایج این پایگاه قابل مقایسه ترین بازیکن، اولی واتکینز  بازیکن تیم استون ویلا است. این بازیکن 89.9 درصد شبیه به فیرمینو است. جالب تر اینکه واتکینز در برابر لیورپول عالی ظاهر شده و در کل لیگ هم عملکرد بسیار مطلوبی داشته است.

مهاجم دیگر این لیست کلیچی ایهیناچو از لستر سیتی است و همچنین دون مالن از آیندهون. مالن اخیرا به عنوان گزینه ای احتمالی به لیورپول لینک شده که البته آنچنان جدی به نظر نمی‌رسد. مالن طبق برخی گزارشات، با قیمت 27 میلیون پوند (37 میلیون دلار) قابل دسترس است. شباهت این بازیکن در حدود 86 درصد ارزیابی شده. کمتر از بازیکنانی مثل: ویکتور اوسیمهن (ناپولی)، جوناس ویند (FC کپنهاگ)، آنتونی (آژاکس)  و تعجب آورتر ، طلسم کلمبیایی رنجرز ، آلفردو مورلوس که البته شایعه رد آن‌ها‌‌ از لیست باشگاه قطعی نیست.

ارلینگ هالند همیشه در لیست حضور دارد و جز اهداف به شمار می‌رود گرچه که با توجه به دیگر تیم های حاضر در بازار برای جذب او شانس لیورپول به شدت اندک است.

بازیکنان جذاب دیگری از بوندسلیگا همچون ساسا کالادزیچ از اشتوتگارت و نیز لعون بیلی از لورکوزن نیز هست که هر دو داراری شاخص 88درصدی شباهت هستند.

کیوین وولند نیز با اینکه سن تقریبا بالایی نسبت به گزینهای دیگر دارد و به تازگی به تیم جدیدش پیوسته اما هنوز از گزینه های باشگاه است.

درمورد جایگزین اوریگی چطور؟

موردی مهم تر از بازیکنان ترکیب اصلی بازیکنان جایگزین آن‌ها‌‌ است. دلیلی که نبود افراد کافی و یا قابل قبول در آن باعث شده این سه بازیکن در سال های اخیر به صورت پرفشار بازی کنند و فشار زیادی را متحمل شوند و نیز تا حدی نگرانی بابت از دست رفتن جایگاهشان نداشته باشند که این مورد تا حدی در کاهش انگیزه آنان موثر است.

جذب دیگو ژوتا گامی‌درست در این راه بود. اما مینامینو خریدی ناموفق در این عرصه بود. بازیکن ژاپنی بعد از عملکردی نه چندان قابل قبول به ساوتهمپتون رفت.

ژردان شقیری نیز بازیکن خوبی است اما کلوپ از او بسیار کم استفاده می‌کند اما او با سیستم و تفکرات کلوپ کاملا منطبق است. همچنین سیستم 433 کلوپ و قواعدش با فیزیک و سبک بازی اوریگی منطبق نیست و به همین دلیل باعث کنار رفتن او از ترکیب تیم شده است. به نظر می‌رسد که روزگار این مرد بلژیکی در آنفیلد به پایان رسیده است.

ما بار دیگر از  RMA خواستیم بازیکنی شبیه به اوریگی اما بهتر در شاخص های او از قبیل xg و نیز پیروزی در نبردهای هوایی و... را معرفی کند. در کمال تعجب ادی انکتیا از آرسنال با 89.9 درصد در صدر این لیست است. پس از او جاناتان دیوید مهاجم کانادایی لیل با 89.5 در رده بعدی قرار دارد.

ایوان تونی (برنتفورد)، آدامز (ساوتهمپتون)، تینو کادور (لیون)، بولای دیا (رمز) دیگر گزینهای این لیست هستند.

افرادی مانند لوتارو مارتینز، وخهورست بازیکن وولفسبورگ و آندره سیلوا نیز در این لیست هستند اما به دلایل مختلفی مانند سن و یا به خصوص قیمت کمتر مورد توجه هستند.

این تابستان چه می‌شود؟

اگر چه منابع ارتباط یا امکان توافق با رافینیا از لیدز و یا سار از واتفورد را رد کرده اند، بازیکنانی که در گذشته مورد نظر باشگاه بوده اند اما باز هم امکان دسترسی به آن‌ها‌‌ وجود دارد.

اما موضوع مهم این است که لیورپول تا چه اندازه می‌تواند بازیکنان مازاد و یا حتی برخی بازیکنان ترکیب اصلی خود را به فروش برساند یا به طور آزاد با آن‌ها‌‌ قطع همکاری کند.

شقیری باید خریدار داشته باشد. اوریگی، مارکو گروجیچ  و هری ویلسون نیز در صورت وجود باشگاهی برای خریدشان فروخته می‌شوند. بازیکنی مثل مینامینو اما احتمال دارد درباره اش به سرعت تصمیم گیری نشود و به او فرصتی دوباره در تیم داده شود.

برای جایگزینی واینالدوم که به صورت آزاد از تیم جدا می‌شود، لیورپول نیازمند جانشین است. بیسوما (برایتون) نوهاوس (گلادباخ) از گزینه های اصلی لیورپول در این پست هستند. ورود یک دفاع میانی نیز که به احتمال زیاد کوناتهبازیکن اصلی این لیست است نیز یکی از الزامات تیم و کادر تصمیم گیرنده است.

 در هر صورت تابستان راحتی پیش رو نخواهد بود، به خصوص اگر لیورپول به لیگ قهرمانان صعود نکند حضور در بازار و رقابت با دیگر تیم ها برای جذب بازیکن سخت تر هم می‌شود. علاوه بر این ضرر راه نیافتن به لیگ قهرمانان نیز به تمام مشکلات اضافه می‌شود. باشگاه اخیرا اعلام کرد که 64 میلیون دلار ضرر داشته است و منابع برآورد می‌کنند این مبلغ به 139 میلیون دلار نیز برسد.

تابستان بسیار مهمی‌است زیرا ممکن است حتی جایگاه لیورپول در فصل آینده را نیز به خطر بیندازد.

مترجم: امیر عباس شریفی

اشتراک گذاری :